SAĞLIK
Giriş Tarihi : 14-01-2021 14:56   Güncelleme : 14-01-2021 14:58

Vekil Sürücü Şanlıurfa’ya Çocuk Nöroloji Uzmanı İstedi

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği önergede Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Şanlıurfa’da ki çocuk Nöroloji uzmanı sayısının arttırılmasını istedi.

Vekil Sürücü Şanlıurfa’ya Çocuk Nöroloji Uzmanı İstedi

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, TBMM kürsüsünden verdiği önergede şu ifadelere yer verdi; “Aşağıdaki sorularımın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96 ile 99 uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Şanlıurfa ilinde 18 yaşın altında olan bireyler için sağlık kurulu raporu alımında ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Bunun sebebi çocuk nöroloji doktor sayısı tüm Şanlıurfa ili içinde sadece 2’dir.

Şanlıurfa İli ve ilçelerinde bulunan mevcut rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören yaklaşık 10 bin engelli birey bulunmaktadır. Bu bireylerin yarısının 18 yaş altıdır. Bu rakam 5 bin kişiye denk gelmektedir.

Çocuk nöroloji doktoru olmadan sağlık kurulu raporu çıkmadığı için bu bireyler eğitim alamıyor ve engelli maaşından faydalanamıyor. İlimizde 2 doktor bulunduğu içinde randevu almakta ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır.

Konu ile ilgili teftiş yapılması, ivedilikle 2 buçuk milyon nüfuslu Şanlıurfa kentine gerekli sayıda çocuk nöroloji doktorunun atanması elzemdir.

Bu Bağlamda; 1. Şanlıurfa da kaç çocuk nöroloji doktoru bulunmaktadır ? 2. Şanlıurfa da 18 yaşın altında kaç engelli birey bulunmaktadır ? 3. Konu ile ilgiili kamuoyuna gerekli açıklamayı yapacak mısınız ? 4. Siverek gibi yüksek nüfuslu bir ilçeye çocuk nöroloji doktoru ataması yapılacak mıdır ?