ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 16-01-2021 12:47   Güncelleme : 16-01-2021 12:47

Kabristana büyük saygısızlık

Geçmişi uzun yıllara dayanan ve şehitlerin yattığı rivayet edilen Ulucami mezarlığında bulunan bazı mezarlara ait tarihi taşların kim yada kimler tarafından kırıldığı bilinmiyor.

Kabristana büyük saygısızlık

Şanlıurfa Ulucami bahçesinde bulunan ve tarihi eski yıllara dayanan mezarlıktaki bazı mezarlara ait taşların yerinden sökülmesi ve kırılması duyarlı vatandaşların tepkisine neden oldu. Gece saatlerinde taşların söküldüğünü tahmin ettiklerini söyleyen vatandaşlar, bölgenin geç vakitte neden korunmadığını merak ettiklerini söylediler.

Madde Bağımlıları bölgede adeta cirit atıyor

Mezat taşlarının şehit mezarlarına ait olduğunun rivayet edildiğini söyleyen Şanlıurfa Kültürü Koruma Yaşatma ve Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Uygur, bölgede Madde bağılısı genç ve çocukların adeta cirit attığını ve geç saatlere kadar mezarlık alanda uyuşturucu kullanımı ve ticaretinin yapıldığını söyledi.

Mezarlık alanın Kültür Varlıklarını Koruma Vakfı tarafından kültür mirası listesinde yer aldığını belirterek; “Ulucami bahçesinde bulunan mezarlarda yatanların birçoğunun şehit mezarı olduğu rivayet edilmekte. Geçmiş yılardan bu güne kadar mezarlık alan maalesef korumasız bir şekilde bekliyor.

Bölge madde bağımlılarının adeta ticaret alanı gibi, gençler ve çocukların bu alanda uyuşturucu madde satışı yaparken aynı zamanda kullanıyorlar. Defalarca mezar taşlarına çeşitli saldırılar oldu. fakat bu son saldırı bize göre bardağı taşıran son damla oldu.

Ki yada kimler tarafından gerçekleştirildiğini bilmiyoruz. Mezar taşlarının kırılması sökülmesi ve tahrip edilmesi Kabir ehline yapılan büyük bir saygısızlıktır. Bu alanda aynı zamanda güvenlik kameralarının da olmadığı için kimlerin yaptığının bulunması mümkün olmuyor.

Bölgenin bir an önce Kültür Varlıklarını Koruma Vakfı tarafından belirli bir çalışma yaparak koruma altına alınması gerekli, bununla birlikte aynı amanda geceleri geç vakitlerde bekçi yada güvenlik personellerinin alanda devriye gezmelerini istiyoruz. Aksi halde geçmişimizi bu şekildeki tahribatlarla yok edileceğine şahit olacağız” şeklinde konuştu.

Haber: Bülent KARACA
Foto: Velat UYGUR