ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 18-01-2021 10:22   Güncelleme : 18-01-2021 11:03

Germüş Kilisesine kim el atacak?

Tarihi 200 yıla yakın bir geçmişe dayanan ve şu anki hali ile atıl durumda bulunan Germüş kilisesi adeta çaresiz bir şekilde onarılmayı bekliyor.  Bölge halkı kiliseye hangi kurumun el atarak onaracağını merak ediyor.

Germüş Kilisesine kim el atacak?

Geçtiğimiz günlerde bir kebapçı tarafından içerisinde mangal partisi verilen ve sosyal medyada yayınlanan görüntüleri ile adeta tarihi yapısıyla dalga geçilen Germüş kilisesinin içler acısı hali bölge halkını üzüyor.

Bilindiği gibi, Şanlıurfa kent merkezinin 10 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Germuş Dağı'nın eteğindeki Dağeteği Mahallesi'nde bulunan tarihi kilise zamana direniyor. Kitabesi olmadığı için yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen ancak 19. yüzyılın başlarında yaptırıldığı tahmin edilen kilisenin girişinde yapı boyunca yükselen üç sivri kemerli cephe bulunuyor.

Farklı zamanlarda yapılan tadilatlarda kısmen özelliğini kaybeden tarihi kilise, "tarihin başlangıç noktası" olarak nitelendirilen Göbeklitepe'ye de 5 kilometre mesafede bulunuyor. Kilisenin bulunduğu bölgede yer alan çok sayıdaki eski yapı ve tüneller de dikkati çekiyor.

12 Bin yıllık tarihte Germüş kilisesi neden atıl durumda

12 Bin yılık geçmişe sahip Şanlıurfa’da tarihin her taşına sahip çıkıldığını belirten duyarlı vatandaşlar, bu geçmişin önemli taşlarından birtanesininde Germüş kilisesi olduğunu belirterek; “Her yıl Germüş kilisesi konusunda çeşitli söylentiler ortaya atılır. Onarılacak, turizme kazandırılacak diye. Her defasında tabiri yerinde ise aynı terane.

Fakat şu ana kadar söylentilerin ötesine geçilmedi. Oysaki Şanlıurfa dünyanın kuruluşundan beri bilinen ve şu anki haliyle bile keşfedilen 12 bin yıllık geçmişi ile tarihin sıfır noktasını temsil eden bir konuma sahip. Her taşının altında ayrı bir gizem ve her gizemin kendine has bir hikayesi bulunmakta.

İnsanlığın atası olan Hazreti Âdem’in bile burada tarım yaptığı rivayet ediliyor. Kısacası aldığı her nefes bile tarih kokan Şanlıurfa aynı zamanda çeşitli dinlere de ev sahipliği yapmış kavim bir kent olma özelliğini taşıyor.

4 Dinin kabullendiği ve hatta Hazreti İsa’nın bile yüzünün siluetinin çıktığı mendilin gönderildiği il olarak bilinen Şanlıurfa da geçmişi neredeyse 200 yıl öncesine kadar dayanan Germüş kilisesine hangi yetkili kurum ve ne zaman el atacağını merak ediyoruz. Oysaki ilimizi çok sayıda turist ziyaret ediyor. Bu tarihi kilisede bu ziyaretçilerin uğrak yerlerinden bir tanesi haline gelebilir.

Bu haliyle gelen turistler tarihimize sahip çıkmadığımız ve tarihi yapılarımızı koruyamadığımız için bizleri suçlayacaklar. Özellikle son yıllarda başta define avcıları olmak üzere kiliseye büyük zararlar verildi. Birçok alanda kazılar yapılarak defineler arandı. Son olarak ise kilise mangal partisine e sahipliği yaptı.

Biz tarihimizi din dil, ırk ve ya başka bir konu için ayırt etmeden korumak zorundayız. Biz ne kadar tarihimize sahip çıkarsak eğer tarihimizde bizim toplumumuza bir o kadar sahip çıkar. Sadece kiliseye giden yolun aydınlatılması ve düzenlenmesi yetmez. Bu kilisenin komple büyük bir onarımdan ve bakımının yapılması Şanlıurfa turizmine büyük bir faydalı etki sağlayacaktır” şeklinde konuştular.

Vekil Sürücü Germüş kilisesini inceledi

Öte yandan HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Germüş kilisesinde incelemelerde bulunarak, çevrede bulunan vatandaşlardan bilgiler aldı. Çevre halkı kilisenin bir an önce onarılarak Şanlıurfa tarihindeki hak ettiği yere kavuşması gerektiği görüşlerini Vekil Ayşe Sürücü’ye ilettiler.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, konu hakkında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kilisenin önemine dikkat çekerek şu görüşlere yer verdi; “Urfa’da bulunan #GermuşKilisesi yıllardır korunmasını talep ettiğimiz tarihi dokusuyla oldukça önemli bir mekan.

İnançlara ve tüm farklılıklara saygının göstergesi olarak, tahrip edilen ve yıkılmayla karşı karşıya olan kilise yeniden onarılmalı ve korumaya alınmalıdır” dedi.

Haber: İbrahim UYGUR