GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-01-2021 11:06   Güncelleme : 21-01-2021 11:06

Şanlıurfa yolları buz pisti gibi

Son günlerde yaşanan şiddetli soğuklar, Şanlıurfa yollarını adeta buz pistine çevirdi. Yetkililer sık sık aşırı hız uyarılarında bulundu.

Şanlıurfa yolları buz pisti gibi

Yaz mevsiminin sıcak yaşandığı Şanlıurfa da Şiddetli soğuklardan nasibini aldı. Son günlerde yaşanan şiddetli soğuklar, Şanlıurfa yollarını adeta buz pistine çevirdi. Yetkililer sık sık aşırı hız uyarılarında bulundu.

İl genelinde soğuk havaların geceleri ayaz şekline dönüşmesi ile birlikte cadde, sokak ve karayollarında bulunan su birikintileri dondu. Yaşanan don olayı ile birlikte birçok vatandaşın adeta buz pistine dönen yollarda ayakta durmakta güçlük çektikleri görüldü.

Yaşanan don olayı ile birlikte uzmanlar, özellikle sürücüler başta olmak üzere vatandaşları uyardı. Kış lastiklerinin araçlar için son derece önemli olduğunu ve özellikle yola çıkan sürücülerin aşırı hızdan uzak durmalarının kazaları önleyeceğini belirttiler.

Uzun yıllardan beri ilk defa bu yıl şiddetli soğuk havaların Şanlıurfa’da yaşandığını söyleyen vatandaşlar; “ilimiz kurak ve sıcak bir iklime sahip. Fakat bu yıl kış mevsimi bizlere adeta oyunlar oynadı. Sıcak geçen haftaların ardından bir defadan bastıran şiddetli soğuk havalar adeta bizleri hazırlıksız yakaladı.

İklimlerdeki bu ani değişiklikleri ise ilim adamları küresel ısınmanın etkileri olarak değerlendiriyorlar. Tek korkumuz zirai alanlarda özellikle ekinlerin bu yaşanan don olaylarından etkilenmesi. Bir taraftan yağmur duasına çıktık ve yağışlar için dua istedik. Fakat şimdi ise herhangi bir don olayının yaşanmaması için don olmasın duasına çıkmayı düşünüyoruz. Yüce Allah sonumuzu hayreylesin” şeklinde konuştular.

Haber: Barış UYGUR