ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 27-01-2021 11:31   Güncelleme : 27-01-2021 11:31

Otobüs durağı mı? Araç park alanı mı?

Şanlıurfa genelinde bulunan ve toplu taşıma araçlarının yolcu indirmek ve bindirmek için kullandıkları otobüs durakları, adet şahsi park alanları gibi kullanılıyor.

Otobüs durağı mı? Araç park alanı mı?

Şanlıurfa genelinde yaşanan trafik sorunu her geçen gün adeta çıkmaza girmeye devam ediyor. Özellikle şehrin ana arterlerinde yaşanan trafik sorununun boyutu toplu taşıma araçlarının yolcu indirmek ve bindirmek için kullandıkları otobüs duraklarına park yapmaya kadar ilerledi. Toplu taşıma araç sürücüleri düzensiz parktan yana dertli.

Dar yollarda bulunan duraklara yanaşarak yolcu indirme ve bindirmenin düzensiz araç parkları nedeniyle zor olduğuna dikkat çeken Toplu Taşıma araç sürücüleri, araçların gelişi güzel bir şekilde duraklara park edildiğini belirttiler.

Herhangi bir cezai işlem uygulanmadığına dikkat çeken sürücüler; “Otobüs durağı mı? Araç park alanı mı? diye bizlerde kendi kendimize sormak zorunda kalıyoruz. Oysaki tüm dünyada toplu taşıma araçlarına ait duraklarda araçların park etmesi yasak. Fakat maalesef ilimizde tam tersi bir durum oluşmakta.

Toplu taşıma araçlarına ait duraklar otobüsler haricinde kalan tüm araçlar için park alanı gibi kullanılıyor. Birçok araç sahibi araçlarını bu alanlara bırakıp uzun süre görünmüyorlar. Özellikle 63 Balıklıgöl hattında bulunan ve metrobüs olarak bilinen körüklü otobüslerin bulunduğu hat üzerinde bu gibi durumlara oldukça sık rastlamak mümkün.

Düzensiz parklar nedeniyle Haşimiye ve yıldız meydanı gibi alanlarda yaşanan trafik sıkışıklığı nedeni ile uzun araç kuyrukları oluşuyor. Yetkililerin bu duruma bir an önce gerekli önlemleri almaları lazım. Aksi halde kavgalar başta olmak üzere çok sayıda trafik kazalarının da bu şekilde oluşması mümkün” şeklinde konuştular.

Haber: İbrahim UYGUR