ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 28-01-2021 12:47   Güncelleme : 28-01-2021 12:47

Hayata erken atıldılar

Pandemi sürecinin sancılı geçmesi ve ailelerde nüfus yoğunluğunun yanı sıra işsizliğin artması ile küçük yaştaki çocuklar sokaklarda çalışmak zorunda kalıyor.

Hayata erken atıldılar

Yaşıtları sıcak yataklarında uyurken ve bilgisayar, tablet karşısında ders çalışırken Şanlıurfa da yaşları 11 ila 8 arasında değişen çocuklar ellerinde pamuk şeker ve kâğıt mendilleri sokak ve caddelerde satmaya çalışıyorlar.

Kalabalık ailelerde oldukça sık yaşanan bu durum. Pandemi ile birlikte artan işsizlik beraberinde ailelerin kendilerince çözüm yolları üretmelerine neden oluyor. Birçok aile geçimlerini sağlamak için okullarında kapalı olmasını fırsat bilerek çocuklarını sokaklarda çalıştırmaya başladılar.

Babalarının işsiz olduğunu ve ailelerinin herhangi bir gelirlerinin olmadığını söyleyen çocuk işçiler, aile bütçesine desek olmak için çalışmak zorunda kaldıklarını söylediler. Bir taraftan satış yapmaya çalıştıklarını, diğer taraftan ise oyun oynadıklarını söyleyen çocuklar, okulların bir an önce açılmasını sabırsızlıkla beklediklerini söylediler.

Babalarının kısa bir süre önce işten çıkartıldığını söyleyen Çocuklar; “Ailemizin geçimini babalarımız yapıyordu. Fakat maalesef korona nedeniyle babalarımız işlerinden çıkartıldı. Kardeş sayılarımız oldukça fazla. Her birimiz sabahın erken saatinde yataklarımızdan kalkarak sokaklara çıkıp bazen kağıt mendil, bazen de pamuk şekeri satıyoruz. Böylelikle ailelerimize katkıda bulunmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştular.

Haber: Bülent KARACA