GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-01-2021 13:38   Güncelleme : 28-01-2021 13:38

Çuhadaroğlu; ‘Tüketici zam farkını vatandaştan çıkartıyor’

Şanlıurfalı Gastronomi Yazarı ve Gazeteci Halil Çuhadaroğlu, Firmaların kendilerine kesilen cezaları, tüketicilerden tekrar zam yaparak vatandaştan fazlasıyla geri aldığını söyledi.

Çuhadaroğlu; ‘Tüketici zam farkını vatandaştan çıkartıyor’

Şanlıurfalı Gastronomi Yazarı ve Gazeteci Halil Çuhadaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, firmaların zam farkını vatandaşa yansıttığının altını çizdi. Fiyat artışında devletin firmaya ceza kestiğini söyleyen Çuhadaroğlu açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “Firmalarda kendilerine kesilen cezaları, tüketicilerden tekrar ZAM yaparak fazlasıyla geri alıyor.

Ekmeye yumurta ve süt ürünlerine bahane çok. Havalar soğudu tavuk yumurtlayamıyor! İnek dışarda otlanamıyor. Tarlaya yeterince yağmur düşmedi ürün yok. Ya temizlik malzemelerine ne demeli? Sabun kolonya tuvalet kâğıdı Hatta daha dün 15 lira olan bir kilogram Ayçiçek yağının 30 liraya yükselmesine acaba ne kılıf buldular.

Makarnayı 1 liraya satan ŞOK-BİM-A101 marketlerine ne demeli? Yetkili Nuh tufandan kalmış düşük para cezasını satıcı firmaya keserken, satıcı firma kendisine kesilen cezanın kaç katı parayı tüketicisi olan vatandaşlardan çıkarıyor. Millet, koronavirüsü bahane ederek yada başka şeylerle ürünlere yapılan zamlardan patlamaya hazır bomba gibi.

Milletin bu hassasiyeti, esnafların dertleri şikayetleri, öğrencilerin yetersiz diye sorun ettikleri eğitim meseleleri bu zor dönemlerde tavan yapıyor. Koronavirüs tedbirleri gibi hükümetin, bir an evvel halkı bezdiren esnafları zorlayan hayat şartlarına bir çare bulmaları gerekmektedir.”