ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 29-01-2021 11:17   Güncelleme : 29-01-2021 11:17

35 Yıllık tecrübesini keskin bıçaklara yansıtıyor

Şanlıurfalı bıçak ustası Abdulkadir Alkanat, iyi bir bıçakta olması gerekenleri sıraladı. 35 yıllık bıçak ustasından tavsiyeler…

35 Yıllık tecrübesini keskin bıçaklara yansıtıyor

İyi bir bıçağın sağlam bir kabzaya sahip olması gerektiğini belirten bıçak ustası Abdulkadir Alkanat,  İyi bir bıçağın aynı zamanda aşınmaya karşıda dirençli olması gerektiğini ve bu nedenle de yüksek seviyede krom elementi içermesi gerektiğini söyledi.

Şanlıurfalı bıçak ustası Abdulkadir Alkanat, iyi bir bıçak nasıl anlaşılacağını ise şu şekilde anlattı; “Doğa etkinliklerinde, kamplarda ya da hayatı idame ettirmemiz gereken durumlarda iyi bir bıçak adeta hayat kurtarıcıdır. Öncelikli olarak aklımız ve tecrübelerimizi araç olarak kullandığımız bu alanlarda ikincil olarak her zaman iyi bir bıçağa ihtiyaç duyar ve bıçak seçimini nasıl yapacağımızı araştırmaya başlarız. 

Doğada bir aletin birden çok fonksiyonda kullanılabilir olması yanımızda daha az alet barındırmamıza yarar. Doğada mutlaka yanımızda bulundurmamız gereken bıçakların standart şekli ve özellikleri yoktur. Kullanım alanı, kullanacak olan kişinin yeteneği ve ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli bıçaklar vardır. Bu nedenle seçeceğimiz bıçak her zaman fonksiyonlarını doğru şekilde yerine getiren, kaliteli ve kolay paslanmayacak bir bıçak olmalıdır.

Doğada bıçakların kullanım alanı oldukça geniştir. Yiyeceklerin kesilmesi ve hazırlanması, Deri yüzme, temizleme ve ayıklama, Ağaç kesilmesi, Dalların kesilmesi ve yontulması, Ateş yakarken kullanılacak dal ya da kütükleri parçalamak, Çekiç olarak kullanmak, İlk yardım gerektiren durumlarda müdahale edebilmek için bıçağa ihtiyaç duyulur. Her kategorideki bıçak için ayrı ayrı özellikler bulunmaktadır. Ancak iyi bir bıçağın sahip olduğu özellikler genel anlamda her kategori için ortak kabul edilir.” şeklinde konuştu.

Haber: Barış UYGUR