ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 01-02-2021 11:44   Güncelleme : 01-02-2021 11:44

Bunlarda market dilencileri

Yaşları 4 ila 8 arasında değişen çocuklarda oluşan gruplar şehrin az gelişmiş bölgelerinde bulunan marketlerin kapısında bekleyerek alışveriş yapan vatandaşların adeta duygularını sömürüyorlar.  

Bunlarda market dilencileri

Küçük yaşta dilenmeye alışan çocukların özellikle şehrin bazı kesimlerinde büyük marketlerin kapılarında durarak alışveriş yapan vatandaşlardan para dilenmeleri duyarlı vatandaşların tepkisine neden oldu.

Bu çocukların evlerinde bulunmaları ve ders çalışmaları gerektiğini söyleyen vatandaşlar, ailelerin bu duruma nasıl tepkisiz kaldıklarına anlam veremediklerini belirttiler. Alışverişin ardından marketten ayrılan vatandaşlara el açarak para isteyen çocuklara tepki gösteren vatandaşlar, yetkili kurumların harekete geçmesi gerektiğini belirttiler.

Bir an önce önlem alınması gerektiğini söyleyen vatandaşlar; “Bu çocuklar henüz oyun çağında. Ellerinde oyuncaklar yada kalem defter kitap bulunması gerekirken nasıl olurda sokaklarda dilendiriliyorlar bunu anlamış değiliz.

Bizler toplum olarak duyarsız insanlar değiliz. Özellikle söz konusu bizim çocuklarımız olunca yüreğimiz bir başka çarpar. Canımızı bile hiç düşünmeden çocuklarımız için vermekten geri kalmayız. Bu çocukları mültecilerin çocukları. Bu inanlar vicdan yoksunu. Nasıl olurda evlatlarını bu şekilde dilendirirler.

Bunun bir yaptırımı olmalı. Devletin yetkili kurumları bu çocukları gerekirse Aile ve Sosyal Hizmetler birimlerinin bünyesinde koruma altına almalı. Aileler bu çocukları dilendirmemeli. Dilendiren aileler cezalandırılmalı. Bu şekilde büyüyen çocuklar geleceğin birer potansiyel suçlusu olacaktır. Oysaki bunlar daha çocuk ve gelecekleri daha güvenli ver daha emin şartlar altında olmalı.” şeklinde konuştular.    

Haber: İbrahim UYGUR