ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 02-02-2021 15:04   Güncelleme : 02-02-2021 15:04

Giyim sektörü adeta can çekişiyor

Pandemi ile birlikte uygulanan kısıtlamalar, sektörel bazda olumsuz etkilerini sürdürüyor. Şanlıurfalı giyim mağazaları, vatandaşların daha çok ucuz giyime yöneldiklerini belirttiler.

Giyim sektörü adeta can çekişiyor

Tekstil sektörünün pandemiden nasibini aldığını söyleyen Şanlıurfalı giyim mağazaları sahipleri, pandeminin olumsuz etkilerini arttırarak devam ettirdiğini söylediler. Özellikle vatandaşların kısıtlamalarla birlikte alışveriş yapmamaya başladığının altını çizen mağaza sahipleri, birçok mağazanın kapanmak zorunda kaldığını söylediler.

Son zamanlarda vatandaşların daha çok ucuz ve kalitesiz giyime yönelmeye başladığını belirten Mağaza Sahibi Ali Usta, kalitesiz giyim malzemelerinin tamamen sağlıksız bir şekilde yapıldığına dikkat çekerek, vatandaşların giyim konusunda daha dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Sağlıksız malzemelerden üretilen giyim eşyalarının insan sağlığını da olumsuz etkilediğini söyleyen Ali Usta; “Pandemi, her sektörde olduğu gibi özellikle giyim sektöründe de etkisini gösterdi. Alım gücü düşen vatandaşlar alışveriş yapmaz oldu. Bizler mağazalarımızı sabahları açtığımız zaman işçi ücreti, giderler, kira ve masraflarımız ile birlikte en az 750 TL günlük giderimiz oluyor.

Pandemi öncesinde bu giderleri karşılama imkanımız vardı. Fakat maalesef pandemi sonrasına adeta iflas bayrağını çekecek duruma geldik. Eleman ücretlerini bile ödemekte güçlük çekiyoruz. Birçok kez dükkanımızı açmamızla kapatmamız bir oluyor. Bazı arkadaşlarımız sektörden ayrılmak zorunda kalıyor. Umarız kısa sürede bu pandemi belasından kurtuluruz.

Vatandaşların son zamanlarda birde giyim kuşan konusundaki tercihleri ucuz ve sağlıksız giyimlerden yana oluşuyor. Oysaki ucuz giysilerin üretimleri de tamamen sağlıksız koşullarda yapılmakta. Bu giysiler aynı zamanda insan sağlığına da zarar vermekte. Ucuz olsun 10 tane olsun düşüncesinin yerine uygun fiyatlı ve daha sağlıklı bir takım elbise olsun düşüncesinin oluşması vatandaşların sağlıkları açısından önem arz ediyor” şeklinde konuştu.

Haber: Bülent KARACA