GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-02-2021 21:40   Güncelleme : 03-02-2021 09:33

URFA’DA DEVLETE KAFA TUTAN ŞEHİT DÜŞMANI MÜFTÜ

Ceylanpınar’da devlete kafa tutun ilçe müftüsü şehit babasını temizlik işlerinde çalıştırıyor.

URFA’DA DEVLETE KAFA TUTAN ŞEHİT DÜŞMANI MÜFTÜ

Ceylanpınar’da şehit babası temizlik işlerinde çalıştırılıyor. İlçe Müftüsüne bu işin yanlış olduğunu söyleyenler ağzının payını alıyor.

Olay Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde yaşandı. Vatan hainliğinin Bu kadarı da olmaz dedirten bir olayda şehit babası İbrahim Güneş’in temizlik işlerinde çalıştırıldığı belirtildi. Şehit babasının temizlik işlerinde çalışma emrini veren ise Ceylanpınar İlçe Müftüsü Hasari Altunova oldu.

Başka Bir Şehit Yakını, Müftüye Kanunu Hatırlattı

Şehit Babası İbrahim Güneş’in temizlik işlerinde çalıştırıldığını gören başka bir şehit yakını durumu ilçe müftüsü Hasari Altunova’ya bildirerek, “Kanun gereği şehit aileleri temizlik işlerinde çalıştırılmaz. İbrahim Güneş şehit babasıdır ve onun temizlik görevinde çalışması kanuna uygun değildi.” dedi. Ceylanpınar ilçe müftüsü ise şehit yakınının bu açıklamasına tepki göstererek “Ben makamımdan kalkayım. Bu koltukta gel sen otur.” şeklinde cevap verdi.

Şehit Aileleri, Gazi ve Gazi Aileleri Kanunu Nedir?

Söz konusu şehit ailelerinin hizmetli konumunda çalıştırılmaması gerektiğini beliren kanun Eski Başbakan Binali Yıldırım’ın imzası ile tebliğ edildi. Yıldırım, 2018/4 sayısı ile tebliğ ettiği kanunda şu ifadelere yer vermişti;

İlçe Müftüsü Altunova’ya Tepkiler Büyük

Bu kanunun hala işliyor olması ile beraber Ceylanpınar İlçe Müftüsü Hasari Altunova’nın devlete kafa tutarak şehit babası İbrahim Güneş’i temizlik işlerinde çalıştırması tepkilere neden oldu. Tepkilerin büyümesinin sebebi ise, ilçe Müftüsü Altunova’ya kanunun hatırlatılması rağmen “Makamdan kalkayım sen otur” demesi oldu. Müftülerin vaazlarda şehitlerimiz ile ilgili Kur’an’da geçen onca ayetini bildiğini varsayarak, kutsal kitabımızda belirtilen şehit kutsallığını bilmelerine rağmen uygulamaya sokmamaları akıllarda soru işareti bıraktı.

İl Müftüsü Duruma Sessiz Mi Kalıyor?

Durumun ihbar hattımıza bildirilmesinden sonra Urfa.com ekibi olarak Şanlıurfa İl Müftüsü Mehmet Taştan’a durumu bildirmek ve konu hakkında bilgi almak için ulaşmaya çalışsak da aramalarımız çeşitli sebeplerden ötürü defalarca reddedildi.

Şanlıurfa İL Müftüsü Mehmet Taştan’ın konu ile ilgili bilgisinin olup olmaması merak konusu haline gelirken telefonlarımızın yanıtsız kalması Taştan’ın durumu bilip sessiz kaldığı düşüncesini doğurdu.