GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-02-2021 13:33   Güncelleme : 05-02-2021 13:33

GÜMÜŞHANE’NİN KAYAN HASTANESİ 4 SENEDİR AÇILAMIYOR

 Uzun yıllar zemin kayması nedeniyle açılamayan Gümüşhane Devlet Hastanesi, 4 senedir çözüm bekliyor.

GÜMÜŞHANE’NİN KAYAN HASTANESİ 4 SENEDİR AÇILAMIYOR

TOKİ tarafından Gümüşhane’de yapılan ancak 4 senedir açılmayı bekleyen 200 yataklı Gümüşhane Devlet Hastanesi, yapıldığı zeminin kayması nedeniyle açılamıyor. İçine girilmesine izin verilmeyen devlet hastanesi duvarlarında çatlaklar olduğu, zeminin bazı bölgelerinde çamur biriktiği de dile getiriliyor. Dağdan kopmuş bir toprak zeminin tepesine yapılan hastanenin dışında bulunan korkuluklarda da kaymaya bağlı dalgalanmalar göze çarpıyor.

 “RANT HESABIYLA HASTANE ALANI OLARAK SEÇİLDİ”

 Açılamayan hastanenin olduğu alana giden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç, hastane hakkında bilgiler verdi. Ağaç, “Rant hesabıyla bu alan hastane alanı olarak seçilmiş. Daha önceleri burada bir futbol sahası, stadyum yapılması gündeme gelmiş ama o zaman da bu zemin problemli olduğu için bu işten vazgeçilmiş. Stadyum yapılmak için zemini problemli bulunan bir yere 200 yataklı Gümüşhane Devlet Hastanesi inşaatı yapıldı” dedi.

“BÜYÜK ÇATLAKLAR VAR”

Hastanenin içine girilmesine izin verilmediğini belirten Ağaç, içeride büyük çatlaklar olduğuna dikkat çekerek, “Hastanenin içerisine şu anda giremiyoruz. Sokmuyorlar, zeminleri çamur dolu, çok büyük çatlaklar var. Bu vaziyette 3 sene 4 sene bunu açmanın sorumluluğunu kimse üzerine almadı. Tabi birinci konuşu bu hastanenin burada yapılmasını tavsiye eden, bu yönde kulis yapan geçmiş dönem AK Partili siyasetçiler var, milletvekilleri var. Daha sonra buna onay veren bürokratlar var. Zemin problemli çıkınca buraya bir türlü onay raporu verilmeyince değişik şirketlerden rapor alınmaya çalışıldı. Üniversitemizden sağlam raporu alınmak istedi orada olmadı, daha sonra kendilerine, uygun raporu verecek bir kurum buldular, hastanenin yerini tescil ettirdiler, ilk tescilinde AK Parti il başkanıydı şimdi ki belediye başkanımız, daha sonra da TOKİ’ye teklif ettiler, tabi TOKİ’de devletin yeri diye geldi hastaneyi yaptı” ifadelerini kullandı.

“BUNLARIN HUKUK ÖNÜNDE, YASALAR ÖNÜNDE HESAP VERMESİNİ İSTİYORUZ”

Hastanenin sorumlularının yasalar önünde hesap vermesi gerektiğini belirten Ağaç, “Bu yapının hiçbir anlamı yok. Şimdi bu hastane konusuyla ilgili bir başka konumuzda devleti burada yaklaşık 5 – 6 kat zarara uğratan yani milyonlarca lira zarara uğratan, bir türlü hizmete alınamadığı için içine konulan malzemelerin bile garanti sürelerinin bittiği, bozulduğu, hepsinin tekrar yenilenmesi gerektiği bir yapı. Buna yol açan devleti zarara uğratan ama kasıtlı ama rant için ama ihmalkarlıkla. Bunların soruşturulmasını istiyoruz. Bunların hukuk önünde, yasalar önünde hesap vermesini istiyoruz. Ve bu öyle bir konu olmalı ki bir daha hiç kimse bir takım kişisel beklentilerle, rantla veya ihmalkârlıkla bu devletin kaynaklarını çarçur etmesin” şeklinde konuştu.

PANDEMİ HASTALARI İÇİN KULLANILIYOR

  Zemininde kayma olan hastane, pandemi nedeniyle koronovirüse yakalanmış hastalar için kullanılıyor. Ancak hastanenin zemininde kayma hala devam ediyor.