ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 09-02-2021 19:21   Güncelleme : 10-02-2021 19:16

Kripto Paralar Dolar ve Altını Vurdu

Pandemi döneminde dışarı çıkıp altın ve dolar alamayan vatandaşlar daha çok kripto varlıklara yönelince altın ve döviz fiyatları baş aşağı oldu. Kripto paralara yönelim düşüşü tırmandırıyor.

Kripto Paralar Dolar ve Altını Vurdu

Vatandaş parasını döviz ve altına bağlayınca yükselmesi için haftalar, aylarca beklemek zorunda kalıyor. Bir de aldığı emtiada düşüş yaşanmışsa satış süresi daha da uzuyor. Ancak kripto paralarda durum farklı. Dakikalar içerisinde alınan sanal para yüzde yüz artabiliyor veya yüzde yüz düşüş yaşanabiliyor. Bu durum risk severlerin iştahını kabartıyor. Piyasa uzmanları tecrübe sahibi olunmadan alış-satışa dikkat edilmesi gerektiğini uyararak, “Piyasayı bilmeyen, varlıkları tanımayan, sanal paraya yatırım yapmasın” diyor. Pandemi döneminde dünya genelinde insanlar evden çıkamayınca yatırım aracı olarak sanal paralara yöneldi. Sanal paradaki büyük riske rağmen yatırım yapanların sayısı artıyor. Bu durum dolar ve altının tahtını sallıyor.

ELON MASK PİYASA VURGUNCUSU MU?
Tesla’nın kurucusu  Elon Musk geçtiğimiz haftalarda sosyal paylaşım sitesi üzerinden, “Dogecoin” twitleri atınca 3 kuruş seviyesindeki dogecoin sanal para 10 gün içerisinde 60 kuruş seviyelerine kadar çıktı. Ardından bir buçuk milyar dolarlık Bitcoin aldığını duyurmasıyla sanal paranın değeri yüzde 25 artarak 330 bin seviylerine ulaştı. Elon Musk’ın gerçekte sanal paraya yatırım yapıp yapmadığı bilinmiyor. Fakat bilenen şey, adını andığı sanal para değeri uçuşa geçtiği. 
Yine bir diğer şirket Apple’ın da bitcoin alacağı iddiası satışları yukarı yönlü çevirdi. 

“RİPPLE   PATLAMA YAPAR MI? “ İHTİMALİ
İngiltere’nin sanal para birimi Ripple (XRP) ise başı mahkeme ile dertte. Amerika’daki bürokratik nedenlerle mahkemelik olan sanal paranın duruşması 23 Şubat 2021’de. Mahkeme durumuna göre şu an 3.5 TL civarında olan sanal paranın büyük değer kazanacağı veya kaybedeceği konuşuluyor. Bazı kripto yorumcularına göre; mahkemenin kazanılması durumunda dakikalar içerisinde Ripple 470 dolara ulaşabilir Bazılarına göre ise yükseliş daha az olur. Başka yorumcular ise mahkemenin kaybedilmesi halinde Ripple’nin tamamen değersiz hale gelebileceği ifade ediyor. Yani; Ripple sıfır liraya düşerek değersiz olabilir.

DÜNYA PİYASALARI KRİPTO PARAYA DÖNÜYOR
Tüm bunların yanı sıra büyük alıcı olarak tanımlanan balinaların Ravencoin, Dogecoin, Bittorrent, Ripple ve Bitcoin başta olmak üzere sayıları 1300’ü bulan sanal paralara sermaye yatırması sıcak para akış yönünü değiştirdi. Bu nedenle dünya piyasalarında altın ve döviz giderek fiyat kırıyor. Whale Alert’e göre kim olduğu bilinmeyen balinalar son zamanlardaki büyük işlemde 220 milyon XRP (Ripplle) aktardı . Bu değer,  yaklaşık 100 milyon dolara eşit.
RippleNet müşterisi olan Azimo, Pakistan’ın en büyük ticari bankası olan HBL ile ortaklık kurdu. İki şirket Ripplle üzerinden satış trafiği oluşturdu. 

TÜRKİYE DE KENDİ SANAL PARASINI YAPACAK
Öte yandan, Türkiye Merkez Bankası (TMB) da geçtiğimiz yıllarda kripto para üretme kararı almış, çalışmalar başlatılmıştı. Türkiye’nin döviz baskısından sanal para ile kurtulma şansı değerlendiriliyor. Ayrıca Ortadoğu pazarına da kripto para ile açılım yapılması hedefleniyor.

UZMANLAR UYARIYOR
Sonuç olarak sanal paraların hayatımızdaki yeri giderek artıyor. Uzmanlar sanal paraya karşı temkinli olunmasını öneriyor. Kar amacıyla alınan kripto paraların değersiz hale gelebileceği, şifrelerin çalınabileceği,  alış veriş yapılan sitenin aniden kapanabileceği vb. ihtimallarin göz önüne alınması konusunda uyarıyor.

(Yasal Uyarı: Bu haber hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.)