KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 09-02-2021 22:38   Güncelleme : 10-02-2021 10:36

Hangi Monolit Urfa mı Nevada mı?

Şanlıurfa'daki monolitin sırrını çözülmesinin ardından sosyal medya kullanıcıları Türk ve Amerikan monolitlerini karşılaştırma yoluna gitti.

Hangi Monolit Urfa mı Nevada mı?

Şanlıurfa'daki monolitin daha kısa sürede ve özensiz yapıldığını ileri süren sosyal medya kullanıcıları, "Uzaydan gelmediği çok belli" yorumunu yaptı. Nevada'daki monoliti de inandırıcı bulmayan twitter kullanıcıları, "Ancak Nevada'daki monolitte işçilik var,emek var, sanat var" yorumunu yaptı.

NEDİR BU MONOLİT MODASI?

wikipedia'ya göre; 2020'nin sonlarında, dünyanın birçok noktasında monolitler bulunduğu belirtildi. Genellikle monolitler olarak adlandırılan bu sac metal yapılar, Utah'da, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki uzak bir kanyona yerleştirilen benzer bir metal sütun olan Utah monolitinin keşfedilmesinin ardından inşa edilmeye başlandı.

Utah monoliti, 3 metre (9,8 ft) uzunluğunda metal sac malzemeden yapılmıştır. Yapının 2016 yılının Temmuz ve Ekim ayları arasında yapıldığı düşünülüyor, ancak Kasım 2020'de varlığının vahşi bighorn koyunlarının helikopter araştırması sırasında keşfeden devlet biyologları tarafından bildirilmesinden sonra medyanın dikkatini çekti.

Utah'ta 18 Kasım 2020'deki keşiften kısa bir süre sonra, sosyal medyada Kuzey Amerika, Güney Amerika, Orta Amerika ve Avrupa'daki yerler de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde benzer metal sütunların bulunduğuna dair raporlar ortaya çıktı. Bu yapıların kökenleri farklıydı; bazı monolitler, orijinal Utah monolitinin haberlerinden ilham alan sanatçılar tarafından yapıldı. Bazıları ise, iki Pittsburgh monoliti gibi, yerel işletmeler tarafından tanıtım amacıyla yapıldı. Bazı monolitler daha sonra kaldırıldı. Monolitler, medyada 1968 bilim kurgu filmi 2001: A Space Odyssey'de ortaya çıkan Monolith ile karşılaştırıldı ve bu fenomen bir çılgınlık veya İnternet aldatmacası olarak görülmesine rağmen, dünya dışı bir köken hakkında spekülasyonlara yol açtı.

ŞANLIURFA'DAKİ MONOLİT DÜNYA BASININA YANSIMIŞTI

Şanlıurfa'da yer alan Göbeklitepe yakınlarında 5 Şubat'ta bulunan ve gizemi çözülemeyen metal blok (monolit), uluslararası basında yankı uyandırdı.

Şanlıurfa'da Göbeklitepe yakınlarındaki tarlada 5 Şubat'ta araziye yerleştirilmiş halde bulunan metal blok (monolit) Türkiye'nin yanı sıra uluslararası basında da büyük ilgi gördü. Henüz sırrı çözülemeyen metal blok ABD ve Avrupa medyasında geniş yankı buldu. ABD merkezli bir haber ajansı Associated Press, "Gizemli taş, Türkiye'deki Dünya Mirası alanının yakınında ortaya çıktı" başlığıyla duyurduğu haberinde metal blok için Göktürk alfabesiyle "Gökyüzüne bak, ayı gör" notu ile bir çiftçi tarafından bulunduğunu belirterek Göbeklitepe'nin tarihi önemine vurgu yaptı.

ABD'li New York Times (NYT) gazetesi ise Şanlıurfa'daki metal blokun askerler tarafından korunduğu anların yer aldığı fotoğrafı paylaşarak 2020 yılında ABD'nin Utah ve California eyaletinde, Romanya'da benzer blokların görüldüğünü hatırlattı. Gazete, meraklı vatandaşların metal bloku görmek için Şanlıurfa'ya akın ettiğini, Edirne'den de bir çiftin bölgeye geldiğini belirtti.

USA Today de "Gizemli monolit, Türk Dünya Mirası alanının yakınında görünüyor" başlıklı haberinde, "Türk yetkililer, Türkiye'nin güneydoğusundaki gizemli bir monoliti araştırıyor" ifadelerini kullandı.

Merkezi Londra'da bulunan Reuters haber ajansı ise konuyla ilgili servis ettiği haberinde "UNESCO Dünya Mirası listesindeki Göbeklitepe'de Türkiye'nin 'gizemli monoliti' halk tarafından ilgi görüyor" ifadelerini kullanarak video yayınladı.

Kanada merkezli Global News ve CTV News, internet tabanlı haber sitesi Yahoo News, ABD'li Fox News'in de ilgi gösterdiği metal blok haberinde 3 metrelik metal yapının birden ortaya çıkan son gizemli blok olduğunun altı çizildi.

Öte yandan Göbeklitepe yakınlarındaki tarlada 4 gün önce toprağa yerleştirilmiş halde bulunan metal blok bugün kaldırıldı. Blokun kim ya da kimler tarafından kaldırıldığı henüz bilinmiyor.

 

CUMHURBAŞKANI SIRRI AÇIKLADI

Başkan Erdoğan akşam saatlerinde Milli Uzay Programı’nı açıkladı.  Açıklamada Şanlıurfa’daki monolitin gizemi de açığa çıktı. Gizeme açıklık getiren Başkan Erdoğan şunları söyledi:

“Şimdi Türkiye'nin uzaydaki 10 yıllık vizyon, strateji, hedef ve projelerinin yer aldığı Milli Uzay Programımızı, bugünlerde meşhur olan sloganıyla tüm dünyaya ilan ediyor ve diyorum ki: Gökyüzüne bak, ayı gör."

Şanlıurfa  Göbeklitepe yakınlarına 5 gün önce konulan monolitin üzerinde Göktürk alfabesiyle, "Gök yüzüne bak ayı gör" yazılıydı. Dünya basınına da konu olan monilit büyük merak uyandırmıştı. Yüzlerce vatandaş monoliti ziyaret akınına katılmıştı.