KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 10-02-2021 19:34   Güncelleme : 06-03-2021 21:12

Urfa'da Osmanlı'nın Kemiklerini Sızlatacak Görüntü!

Urfa’da Şok Olay: Osmanlı Mezar Taşları Çalınıyor mu? Şanlıurfa kent merkezindeki Ulu Camii’de bulunan Osmanlı dönemine ait mezar  taşları birer birer yok oluyor.

Urfa'da Osmanlı'nın Kemiklerini Sızlatacak Görüntü!

Eyyübiye İlçesi Ulu Camii içerisindeki asırlık Osmanlı mezarlığı ilgisizlik ve bakımsızlıktan dolayı harabeye döndü. Birçok mezarın yeri kaybolmuşken, bazı mezarlar ayakta durmaya çalışıyor.
Üzerinde Osmanlı Türkçesiyle tarih ve yazılar bulunan birçok mezar taşı ise yerlerinden ayrılarak çevreye saçılmış şekilde bulunuyor. Bazı mezar yerlerinin de define avcıları tarafından götürüldüğü iddia ediliyor.
Osmanlı mezarlığının bizim geçmişimiz olduğunu belirten Camii Kebir mahallesi sakinlerinden Ahmet Korkmaz, ’’Burası Urfamızın en eski kabristanlığı. şehrimiz çok eski tarihlerden beri Osmanlı ana şehirlerinden  biridir. Osmanlı mezar taşlarını görüyorsunuz. Burada 37 Osmanlı mezarı vardı. Bu mezarların bazılarını hazineciler talan etti. Kiliseden dönüştürme bu camii Osmanlı’nın vakıf eserlerinden biri. Gördüğünüz gibi burası bizim mezarlığımız sahip çıkmalıyız’’ dedi.
Ulu Cami avlusunda bulunan Osmanlı mezarlığında, Osmanlı’nın son dönemlerinde savaşa katılmış bazı şehit ve gazilerin kabri olduğuna inanılıyor. Ayrıca Mevlana Halidi Bağdadinin oğlunun kabristanı ile Urfa’nın kurtuluş mücadelesine katılmış çok sayıda şehit ve alimin kabristanı bulunuyor. 
Madde bağımlılarının da tahrip ettiği bölge için vatandaşlar ilgili kurumun kabristana sahip çıkmasını bekliyor.
 

İşte o kareler;