EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-02-2021 09:58   Güncelleme : 15-02-2021 09:58

Turan; ‘2021’de hızlı ve seri akışlar bekliyoruz’

Şanlıurfa Zahireciler Odası Başkanı Feridun Turan, Pazar esnafının pandemiden olumsuz etkilendiklerini fakat 2021 yılından büyük umutlar beklediklerini söyledi.

Turan; ‘2021’de hızlı ve seri akışlar bekliyoruz’

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi özellikle ekonomik anlamda sektörlerdeki yıkıcı etkisini sürdürmeye devam ediyor. Hububat anlamında Türkiye’nin adeta ekonomik payını belirleyen Şanlıurfa zahireciler pazarı pandemi sürecinden etkilenen alanlardan birtanesi oldu.   

Çiftçilerin ve Pazar da bulunan 274 esnafın pandemiden etkilendiğini belirten Şanlıurfa Zahireciler Odası Başkanı Feridun Turan, süreç hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Turan, sürecin dünya ekonomisiyle paralel ilerlediğinin altını çizdi.

Alına önlemler ve beklentilerinden bahseden Şanlıurfa Zahireciler Odası Başkanı Feridun Turan, şöyle konuştu; “Pandemi süreci bizim için biraz zorlu geçti. Esnafımızın yüzde ellisi bu hastalığa yakalandı. Tabi ilk başta aldığımız tedbirler sayesinde hastalığın o yıkıcı etkilerinden korunduk. Fakat buna rağmen yinede hastalığa yakalanan esnaflarımız oldu.

Pazarımızın birçok alanına dezanfektanlar ve sağlık gereçleri yerleştirdik. Maskesiz girişlere asla izin vermedik. Her defasında esnaflarımızı kontrolden geçirdik. Pazar girişlerinde gerek esnaflarımızın gerekse alışveriş yapmaya gelen vatandaşlarımızın ateşlerini ölçtük. Maskesi olmayan esnaflarımıza uyarılarda bulunduk. Çok şükür duyarlı bir esnafımız var ve kurallara riayet ediyorlar. Bu nedenle bende kendilerine çok teşekkür ediyorum.

Ekonomi konusunda bazı sıkıntılarımız oldu. Tarım kesimi olduğumuz için gelip gidenlerimiz azaldı. satışlarda biraz zorluklar çektik. Tabi fiyatlar istikrarsız oldu. Fiyatlar bir çıktı bir indi. Bu arada zarar eden esnaflarımızda oldu. Buna bağlı olarak yine zarar eden çiftçilerimiz de oldu.

Onun dışında da her sektörde olduğu gibi bizlerde Pazar olarak pandemiden ekonomik olarak etkilendik. Fakat devletin bizlere verdiği destekler ile işlerimizde ilerlemeye çalışıyoruz. Tüm dünya bu salgından payına düşeni aldı. Bizlerde payımıza düşeni yaşadık.

2021 Yılından beklentimiz oldukça yüksek. Bizler ilk etapta pandemi belasının bir an önce dünyayı terk etmesinini diliyoruz. Aksi takdirde küresel olarak dillendirilen insan nüfusunun azalması kaçınılmaz olacaktır. Umarım insanlık bu tehditten bir an önce kurtulur.

Pazarımızın yine eski günlerine kavuşmesı için ekonomik anlamda canlılığa ihtiyacımız var. Bu nedenle hızlı ve seri akışların olması gerektiği kanısındayız. Bu şekilde oluşacak olan bir pazarın ülke ekonomisine büyük katkıları olacağı inancındayız. Fakat baştada söylediğim gibi ilk olarak pandemi belasının bir an önce sonlanması gerektiği inancını taşıyoruz.” dedi.

Haber: Bülent KARACA