KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 20-02-2021 21:38   Güncelleme : 20-02-2021 21:38

Antep ve Maraş'ın "Urfa Fıstık Ezmesi" Kimindir Tartışması

Şanlıurfa'da büyük kısmı yetişen Şam fıstığı ürünleri için iller arasında sahiplik tartışması yaşanıyor.

Antep ve Maraş'ın

MARAŞ TESCİLLEDİ, ANTEP TEPKİYLE KARŞILADI AMA FISTIK URFA'NIN

Kahraman Maraş Büyükşehir Belediyesi,  Maraş fıstık ezmesinin coğrafi işaretinin Kahramanmaraş'a ait olduğunu belirtip tescillenmesi için 19 Eylül 2016 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvurdu. Başvuruyu değerlendiren kurum, Maraş fıstık ezmesini tescilledi. 15 Şubat 2021 tarihli Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yayınladı. Bu durum Gaziantep'te tepkiyle karşılandı.

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Gaziantep’in geleneksel lezzetlerinden Antep Fıstık Ezmesinin, Gaziantep’in coğrafi işaretli özel ürünlerinden biri olduğunu belirterek, “Yüzyıllardır Gaziantep’te üretilen ve Gaziantep’in öz değerlerinden biri olan ‘Antep Fıstık Ezmesi’ için farklı bir kentin kurumunun benzer bir isimle tescil başvurusunda bulunmasını doğru bulmuyoruz. Bu tarz girişimlere karşı yasal itiraz haklarımızı sonuna kadar kullanacağız” dedi.
Antep Fıstık Ezmesinin 2017 yılında GTB tarafından Gaziantep adına tescil ettirildiğini anımsatan Akıncı, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Antep Fıstık Ezmesi, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 2017 yılında mahreç işaretiyle Gazi şehrimiz adına tescil edilmiş bir üründür. Antep Fıstık Ezmesi, baklava gibi Gaziantep’e özgü yüzyıllardır bu kentte üretilen ve çıkış noktası bu kent olan geleneksel bir tatlıdır. ‘Boziç’ olarak tabir edilen erken hasat edilmiş Antep fıstığının şeker ile belirli ölçülerde karıştırılması ile hazırlanan Antep Fıstık Ezmesinin ayırt edici özelliği ise ezme üretiminde kullanılan Antep fıstığı, şeker ve yağ karışımıdır. Gaziantep’in tescilli kültürel ürünü Antep Fıstığından imal edilen ve ürünün bizzat kendisinin Gaziantep adına tescil edildiği bir marka için, komşu bir kentten benzer bir isimle tescil girişiminde bulunulmasını doğru bulmuyoruz. Bu durumu kültürel ürünlerin tanıtımı noktasında da yanıltıcı olarak değerlendirmekteyiz. Coğrafi işaret ve geleneksel ürün adının temel amacı, tescile konu olan ürünün üretimi, tarihsel gelişimi ve genel niteliklerine bağlı özelliklerinden dolayı korunmasını sağlamaktır. Bu bağlamda hammaddesinden geleneksel üretim modeline kadar tüm kökeni Gaziantep’e ait olan bir ürün için farklı bir kent adına imalat içerik oranlarında değişikliklere gidilerek tescil başvurusunda bulunması coğrafi işaretlemenin temel amaçlarına aykırı bir tutumdur. Türkiye’nin ilk UNESCO Gastronomi kenti unvanına sahip Gaziantep’in binlerce yıllık eşsiz mutfak kültürünün vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan Antep Fıstık Ezmesi her şeyi ile Gaziantep’in tescilli bir değeridir. Ecdat yadigarı bu öz değerlerimizi şimdiye kadar nasıl muhafaza ettikse bunda sonra da tüm Gaziantepliler olarak aynı şekilde korumaya ve gelecek nesillere aktarmaya devam edeceğiz. Bu nedenle Antep Fıstık Ezmesini farklı ad ve türevlerle farklı şehirler adına tescil ettirilmesi girişimlerine karşı yasaların bizlere tanıdığı ölçüde itiraz haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızın bilinmesini isteriz.”
Akıncı, ayrıca Gaziantep’in 40 farklı ürünle Türkiye’de en fazla Coğrafi İşaret Tesciline sahip kent olduğunu da sözlerine ekledi.

FISTIK DA EZMESİ DE URFA'NIN

Şanlıurfalılar ise konunun uzağında durarak, "Zaten bilen biliyor, fıstığın yüzde 54'ü Urfa'da yetişiyor. Fıstık da, tereyağı da, buğday da,ezme de, un da bizim" diyor.