EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-02-2021 22:36   Güncelleme : 20-02-2021 22:41

Bitcoin, Ravencoin ve Ripple’de Neler Oluyor?

Kripto para piyasası şu sıralar yoğun mesai yaşarken Ripple için mahkeme günü gelip çattı.

Bitcoin, Ravencoin ve Ripple’de Neler Oluyor?

Ravencoin ani yükselişiyle piyasaları sarsarken Bitcoin 400 bin TL sınırına dayandı. Ripple ise  duruşma günü için saatler sayıyor.  

RAVENCOİN ‘DE ŞAŞIRTAN YÜKSELİŞ

İlk durağımız Ravencoin.  Bitcoin’in çatallarından biri üzerine yazılan Ravencoin tasarımcısının twitleri ve piyasa uzmanlarından gelen destek yorumlarının ardından dolara alternatif gösterildi. İki yıl önce piyasaya sürülen ravencoin 2,72 TL bandına kadar ulaştı. İki hafta önce 54 kuruştan işlem gören Ravencoin bu haber yayına hazırlandığı sıralarda 1,65 TL bandında seyrediyor. Birkaç uzman görüşü ve yazılımcı twitleri Ravencoini  5-6 kat uçurmaya yetti. Kuzgun anlamına gelen Raven kelimesinden türeyen sanal para düşüş eğilimine girdi. Ancak yine de bilinmez seyrini sürdürüyor.

 

BİTCOİN 400 BİN TL’YE GİDİYOR

Bir ay önce 260 bin TL bandında seyreden Bitcoin pandemi belirsizliği ve yatırım arayışıyla 399 bin 700 TL sınırına kadar geldi. Şu sıralar gözünü 60 bin dolar bandına diken Bitcoin’in yükselişi balon mu yoksa talep mi,  zaman gösterecek? Sanal para uzmanları Bitcoin için 2025 yılında 1 Milyon bandına ulaşacağı tahmininde bulunuyor. Ancak bu sadece bir iddiadan ibaret.

 

RİPPLE MAHKEMEYE ODAKLANDI

Sanal para aleminin bir zamanlar Bitcoin ve  Ethereum’dan sonra gelen 3’üncü para birimi Ripple ise başı Amerika’nın İMKB’si sayılan SEC ile dertte.  Amerikan Menkul Kıymetler Borsası (SEC) diyor ki, “Dolar dururken masraf ve eleman maaşlarını neden Ripple ile ödedin? Ripple satarken menkul kıymet sözleşmesi imzalattın mı? Kripto para olduğunu beyan ettin mi? Gibi suçlamalar yöneltiyor.  15 şubatta ön duruşmaya çıkan Ripple ve SEC anlaşma sağlayamadı.  Taraflar 22 Şubat 2021 Pazartesi günü TSİ 21.00 sıralarında mahkemeye  çıkacak. Eğer anlaşma sağlanırsa Ripple için güzel şeyler konuşuluyor. Mahkeme  uzarsa davanın  2023 başlarına sarkması bekleniyor.  Riplle davayı kaybederse  merkezini İngilitere ve Japonya’ya taşıma ihtimali bir hayli yüksek. Bir zamanlar  fiyatı 5,5 TL’yi bulan Ripple şimdilerde 3, 85 TL civarında fiyat kırıyor.

 

AMERİKA’NIN DOLARI RİPPLE’YE KAPTIRMA KORKUSU

Amerika Birleşik Devletleri’nin büyük bir Ripple korkusu var aslında. Ripple’nin dolar yerine geçerek günlük hayatta alışverişte kullanılması. Herhangi bir kontrol noktası olmayan Ripple doların tahtını sallarsa dünya ticareti Amerika’nın kontrolünden çıkması anlamına gelecek. Amerika bir süre önce de Facebook’un çıkarmaya çalıştığı sanal para Libre’nin de dolaşıma girmesini engellemişti.

Bugün sayıları 1400’ü bulan sanal paralar dünyanın birçok yerinde onlarca borsa tarafından alınıp satılıyor.

 

(NOT: Bilgi amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi değildir.)