EĞİTİM
Giriş Tarihi : 22-02-2021 21:01   Güncelleme : 22-02-2021 21:27

Urfa Eğitimi ve Yabancı Uyruklu Öğrenciler

Şanlıurfa'da yaklaşık 100 bin yabancı uyruklu öğrenci zor şartlar altında eğitimlerini sürdürmeye çalışıyor.

Urfa Eğitimi ve Yabancı Uyruklu Öğrenciler

Suriye'deki iç savaştan kaçarak aileleriyle Şanlıurfa gibi sınır illerine gelen yabancı uyruklu  öğrenciler kendi imkansızlıkları üzerine bir de Şanlıurfa'nın eğitimde geri kalmışlığıyla yüzleşti. Kentte mevsimlik tarım işçiliği göçü nedeniyle eğitim zaten son sıralardaydı. Bir de yeni yük işleri tam da karıştırdı.

Yüzbini bulan yanacı uyruklu öğrenciler maddi imkansızlıkları nedeniyle internet ve eğitim araç gereçlerine ulaşamıyor. Şanlıurfa'nın Eba ve uzaktan eğitim raporlarında en sonlarda yer almasının en büyük nedenlerinden biri de bu durum. Şanlıurfa'da öğrenci sayısı 750 binlerde görünüyor. Ancak yaklaşık 100 bini yabanc uyruklu, 150 bini ise mevsimlik tarım işçisi. Pandemi koşullarıyla beraber eğitim işi iyice çıkmaza girdi. Öğrenciler internet ve ebaya ulaşamıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ise öğrencilerin eğitime katılmasını istiyor. Okul idarecileri zor durumda. Baskı altında ailelere ulaşarak öğrencileri ebaya çekmeye çalışıyor. Ancak imkanlar kısıtlı olduğu için Şanlıurfa uzaktan eğitim sıralamasında son sıralarda yer alıyor.

Avrupa Birliği'ne başvurularak söz verilen 3 milyar euroluk yardımın Şanlıurfa gibi illere ulaştırılması çözüm gibi görünüyor. Her öğrenciye mutlaka internet ve tablet hediye edilerek eğitime karışması sağlanabilir.

 

URFADABUGUN.COM- İBRAHİM UYĞUR- ÖZEL HABER