ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 23-02-2021 17:11   Güncelleme : 24-02-2021 23:51

Urfa'da Daireler Müteahhitin Elinde Kaldı

Şanlıurfa'da artan faiz oranları nedeniyle vatandaş kredi çekemeyince müteahhittin evleri elinde kaldı.

Urfa'da Daireler Müteahhitin Elinde Kaldı

2 KURUŞLUK DAİRELER 4 KURUŞA SATILDI

Şanlıurfa'nın gelişmekte olan bölgelerinde çok sayıda daire satılmayı bekliyor. Geçtiğimiz yaz düşen faiz oranları sonrası tek bir daire bile elde kalmazken bu yıl am tersi yaşanıyor. Mütahhitlerin yaptıkları yeni evler alıcı bulamıyor. Önceki yıl 200 bin lira olan sıfır evler faizler düşünce ev sahipleri tarafından iki katı fiyatına satıldı. Vatandaş bankaya ödeyeceği faizi mütahhite ödedi. Hal böyle olunca ev piyasası iyice şişti. Yüzüne bakılmayan evlere  iki katı fiyat istendi.

 

FAİZ ORANLARI YÜKSEK ALICI YOK

Ancak şimdi bir sorun daha var. Yüksek faiz oranları. Önceden bir şekilde alış-veriş oluyordu. Şimdi ise satışlar durma noktasında. Mütahhit yapı malzemelerini iki katı fiyatına alıyor. Kum,demir,çimento fiyatları tavan yaptı. Arsalarına apartman diken müteahhitler şimdi de satma derdine düştü. Vatandaş kredi çekemiyor müteahhit malzeme alamıyor. Durum kritik.

KONUT İÇİN FAİZSİZ KREDİ ÇÖZÜMÜ

Birçok mütahhit borç batağında. Çözüm ise konuta özel faizsiz kredi kullanımında. Mütahhitlerin geçen yıl kazandıklarıyla çarkı döndürmeye çalıştığını belirten Emlakçı esnafı Ramazan Kılınç, " Allah bizi iflah etsin. Devletin iyi niyetini suistimal ediyoruz. Devlet piyasa canlansın diye faizleri indirdi. Müteahhitler fiyata fiyat bindirdi. İki kuruşluk ev 4 kuruşa satıldı. Bizde vicdan merhamet yok ki. Allah neyimize merhamet edecek. Fakir fukara bu yüzden ev alamadı. Çoğu insan kiracı yaşamaya devam ediyor. Aça gözlülük olmasa herkes ev alabilirdi geçen yıl. Mütahhit ev yapınca ağlıyor. Faizler insin iflas edeceğim diyor. Faizler inince de vicdansızlık yapıp fiyatları uçuruyor. Bankanın yaptığı faiz de esnafın yaptığı ne?" diye konuştu. Devletin iyi niyetinin suistimal edilmemesi gerektiğini belirten Emlakçı Ramazan Kılınç, "Beklentim bu yaz aylarında yine faizler düşer. Ancak inşallah aç gözlülük yaşanmaz. Vatandaş ev alabilir" dedi.

3 MİLYONA SOKAK MANZARALI DAİRE

Şanlıurfa'nın kenar mahallelerinde yeni yapılan ev fiyatları 150 bin liradan başlarken lüks semtlerde daire fiyatları 400  bin liradan başlayıp 3 MİLYON TL'ye kadar yükselebiliyor. 

MANZARASI YOK FİYATI ÇOK

Vatandaş denizi yok, ormanı yok, manzarası yok. Ne diye bu kadar para istenir bu evlere akıl sır ermez? diye tepki gösteriyor. "İstanbul, Mersin, İzmir gibi illerde deniz manzaraları evlere bile bu kadar fiyat istenmiyor" diyor.

 

URFADABUGUN-İBRAHİM UYGUR- ÖZEL HABER