KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 24-02-2021 10:14   Güncelleme : 24-02-2021 10:14

Urfa Üniversitesi'nden "Antep Fıstığı" Kursu

Şanlıurfa Harran Üniversitesi online Antep fıstığı yetiştiriciliği kursu verecek.

Urfa Üniversitesi'nden

Harran Üniversitesi, Antalya ve Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlükleri işbirliğiyle Antepfıstığı Yetiştiriciliği ile ilgili eğitim yapacak. Online olacak eğitimlerle ilgili üniversiteden yapılan açıklama şöyle,

 

"ANTEPFISTIĞI (Pistacia vera) " KONULU ONLİNE EĞİTİM BAŞVURU FORMU


İl Müdürlüğümüz Twitter hesabı https://twitter.com/ANTALYA_TOM Uzaktan Eğitimlerin önemli bir uygulama aracıdır. Eğitim akışını kaybetmemek için öncelikle lütfen resmi hesabımızı takibe alınız.

Müdürlüğümüzce yürütülmekte olan tüm eğitimlerin ders kayıt videoları https://www.youtube.com/antalyatarıonline adresinde yayınlanmaktadır. Kanalımıza abone olarak, bildirimlerinizi açarak tüm videolarımıza erişebilir, kesintisiz ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Koronavirüs (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında sosyal izolasyonun sağlanması koronavirüs ile mücadelede en önemli savunma gücümüz olmuştur. Sosyal izolasyonun sağlanması koşuluyla içinde bulunduğumuz koronavirüs ile mücadele sürecinde eğitim faaliyetlerinin etkin ve sürdürülebilir kılınması amacıyla Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce uzaktan eğitim çalışmaları başlatılmıştır.

Eğitimlerimize katılabilmek ve belge alabilmek için Whatsapp/Telegram, Zoom, Youtube, Twitter programlarını aktif ve senkronize olarak kullanmak gerekmektedir.

Ücretsiz online eğitim kursumuza başvuru formunu doldurarak katılabilirsiniz.

Eğitime başvuru yapanlar kişiler Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce oluşturulacak ve çeşitli bilgilendirme mesajlarının gönderileceği whatsapp gruplarına eklenmeyi, katıldıkları canlı yayınların sosyal medyada yayınlanmasını kabul etmiş sayılacaktır. Eğitim sürecinin işleyişinde teknik ve/veya idari gerekçelerle meydana gelebilecek değişiklikler whatsapp gruplarında ve/veya derslerde katılımcılara duyurulur.

Eğitimlerimize gösterdiğiniz yoğun ilgi için teşekkür ederiz.

ANTEPFISTIĞI (Pistacia vera) online eğitim programı;
Antalya ve Şanlıurfa İl Tarım Orman Müdürlüğü işbirliğinde ortaklaşa gerçekleştirilen bir eğitim programıdır.

Eğitim Adı : ANTEPFISTIĞI (Pistacia vera)

Eğitimci :Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Bekir Erol AK

Eğitim Tarihi : 02-04-09-11 Mart 2021 saat 20:00'de gerçekleştirilecektir.

TOPLAM 4 OTURUM

02 Mart 2021 Salı 20:00: Dünya’da ve Türkiye’de antepfıstığı Üretimi, Ekolojik (İklim-Toprak) İstekleri

04 Mart 2021 Perşembe 20:00: Çiçek yapısı, tozlanma ve döllenme biyolojisi. Çeşit ve anaç seçimi, Çoğaltma Tekniği, Bahçe Tesisi.

09 Mart 2021 Salı 20:00: Bahçe Bakımı, Budama, Toprak İşleme, Sulama ve Gübreleme

11 Mart 2021 Perşembe 20:00: Hastalık ve Zararlılar, hasat ve hasat sonrası yapılan işlemler.

Sınıfımız dersten bir saat önce açılmaktadır.

Ders 1.oturum 50 dakika

Ara 10 dakika

Ders 2.oturum 50 dakika

Sorular ve Cevaplar 110 dakika

Yoklama 10 dakika

Dersin belgelendirmeye esas ölçme sınavı derste belirtilen gün ve saatte online olarak yapılacaktır

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen Uzaktan Eğitim faaliyetlerinden haberdar olmak, sisteme giriş bilgilerine, id ve şifrelere hızlıca sorunsuz ulaşmak için Tarımda Uzaktan Eğitim Telegram grubumuza t.me/antalyatarimonline adresinden erişebilirsiniz.


UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA ESASLARI

1)BİLGİLENDİRME ,DUYURULAR VE EĞİTİME GİRİŞ:

Eğitimlere kayıt formunu doldurarak başvuru yapan katılımcıların numaraları derse özel oluşturulan whatsapp gruplarına eklenir. Eğitimle ilgili bilgilendirme duyuruları bu dersin whatsapp grupları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Duyurular düzenli takip edilirse herhangi bir mağduriyet oluşmayacaktır.

Whatsapp gruplarında gönderilen mesajlar içinde yer alan linklerin aktif (tıklanabilir)olmasını isteyen kullanıcıların, linki gönderen numarayı rehberlerine eklemeleri gerekmektedir. Eğitimlerimiz Zoom uygulaması üzerinden yapılmaktadır ve ders sırasında eğitimimizin kaydolmasını, sonra da youtube kanalımızda izlenmesini sağlamak için ekran kaydı alınmaktadır

Derse katılanlar bunu kabul etmiş sayılırlar. Derslere girmek için: 1. Linke tıklayarak 2. Bilgisayardan ya da telefonunuzdan ZOOM uygulamasını açıp Join sekmesine tıklayarak gelen ekrana meeting id ve akabinde passcode ile girmek şeklindedir.

Sınıfta yer kalmadıysa eğitimler Youtube kanalımızdan canlı izlenebilir.Telefon ve/ veya bilgisayarınızda whatsapp, Zoom ve youtube aplikasyonlarının kurulu vaya açık olması eğitim sürecimizin gerekliliklerindendir.

Zoom sınıfı 500 kişiliktir. Sınıf dolduğundan itibaren Youtube üzerinden Antalya Tarım Online kanalımızdan dersler canlı izlenebilir.

Yoklamalar dersin başında, ortasında ve sonunda moderatörler tarafından belirtildiği şekilde twitter üzerinden alınmaktadır. Twitter hesaplarınızın açık olması yoklama kolaylığı sağlamaktadır. Hesapları gizli olan kullanıcılarımızın yoklama kayıtlarını kendilerine yoklama kaydınıza ulaşılamadı maili geldiğinde yanıt olarak göndermeleri gerekmektedir. Şüpheli işlem yaptıkları tespit edilen katılımcılar eğitimlerin belgelendirme süreçlerine dahil olamazlar.

2)KAYIT BİLGİLERİ:

Kullanıcıların kayıtta, ders sırasında ve sınavda isim ve soy isimlerini kimlik bilgilerine göre doldurması gerekmektedir. Aksi takdirde kayıt, devam ve sınavda isimler örtüşmeyeceği için sistem katılımlarınızı yok sayacaktır. Gerçeğe aykırı isim, kod, telefon isimleri (iPhone, Samsung, vb.) gibi kullanıcı isimleri değerlendirilmeye alınamayacaktır, bu katılımcılar tam katılım sağlamış olsalar bile devam etmiş sayılamayacaklardır. Bu sebeplerden oluşacak belge problemlerinde sorumluluk katılımcıya aittir. Derse kaydolanlar tüm bu yönergede yer alan bilgileri kabul etmiş olurlar.

3)DERS FORMATI:

Eğitim Programları Giriş, Ders ve Sorular şeklinde 3 bölümden oluşmaktadır. Söz konusu eğitimlere devam etmiş sayılmak için giriş bölümü haricindeki bölümlere katılım zorunludur. Devamsızlık konusunda herhangi bir mazeret kabul edilmeyecektir. Derslerimiz gün başına 3 - 4 saat ortalamaya sahip olduğu için telefonunuzun şarjını önceden doldurmuş olarak derse katılmanızı öneririz. Soru bölümleri eğitimlerin önemli parçasını oluşturmaktadır,

4)KATILIM TAKİBİ:

Eğitimde Ders saati süresince zoom kayıtlarına ek olarak Kamera açma, konuşma, el kaldırma, chat bölümüne yazma vb. yöntemlerinden herhangi biri kullanılarak yoklama alınabilir. Ders süresi boyunca ekran başında olunması zorunludur. Zoom sınıfı 500 kişiliktir. Sınıfın dolması ve yer kalmaması durumunda dersin canlı yayınlandığı Youtube linkinden (whatsapp grupuna atılan) ders takip edilebilir, twitter üzerinden yoklamalara katılınır.

5)EĞİTİM DÖKÜMANLARI:

Eğitim sunuları tüm eğitim bittikten sonra (ders birkaç günden oluşuyorsa tüm günler tamamlandığında)ve eğitimcimizden gelmesinin akabinde Google Drive üzerinden paylaşılmaktadır. Eğitim sunularının indirme linki, birinci dersin youtube videosunun açıklama bölümüne eklenmektedir. Dileyenler buradan dosyayı indirebilirler. Ders videosu da Zoom kaydı içeriği olarak kısa süre içinde https://www.youtube.com/antalyatarımonline kanalımızdaki video içeriklerine eklenmektedir. Ders videosunu bu sayede tekrar izleyebilirsiniz. Katıldığınız eğitim haricindeki konularda da eğitimlerimizi buradan izleyebilirsiniz ve videolarımızı paylaşarak daha çok kişiye bilginin ulaşmasını sağlayabilirsiniz. YouTube kanalımıza abone olursanız yeni içerikler bildirim olarak size ulaşacaktır.

6)SINAV BİLGİLENDİRMESİ:

Sınavlarımız belirtilen ayrı bir günde online olarak yapılmaktadır. Sınav zamanı ve link paylaşımı ile ilgili bilgiler ders esnasında moderatörlerce belirtilmektedir. Sınava giriş bilgileri dersin whatsap gruplarından paylaşılmaktadır. Bu bilgileri takip ederek sınava katılabilirsiniz.Sınav ayrı bir gün yapılacaksa nerede, ne zaman, nasıl yapılacağı son derste belirtilecek; zamanı geldiğinde dersin Whatsapp gruplarına ve varsa Telegram grubuna sınava giriş için gerekli yönlendirmeler atılacaktır.

7)SINAV SÜRECİ:

Online Sınav linkine bastığınızda karşınıza çıkan ekranda ilgili bölümleri doldurup, soruları cevaplayıp gönder tuşuna basarak sınava katılım sağlanır. Bilgilerinizin istendiği bölüm belge almak isteyen katılımcılarımız için gereklidir. Katılım belgelerimiz artık e-imzalı ve e-devlet üzerinden varlığı görüntülenebilir özelliktedir. Bu nedenle katılım belgesi almak isteyen katılımcılarımızın istenen bilgileri tam ve doğru doldurması gerekmektedir. TC vatandaşı olan katılımcılar T.C. Kimlik Numarasını; KKTC vatandaşı olan katılımcılarımız KKTC Kimlik numarasını ve açık adresini yazmalıdır. Yabancı ülke vatandaşı olup TC kimlik numarası olmayan katılımcılarımız pasaport numaralarını yazmalıdır. Belge almak istemeyen katılımcılarımızın kimlik numarası yazmasına gerek yoktur, ilgili bölüme 0 yazarak sınava girebilir ve bilginizi ölçebilirsiniz.
Online sınavımız (derste farklı şekilde belirtilmediği sürece) oturum başına 10 sorudan oluşmaktadır, yanıtlamak için toplam 15 dakika süreniz bulunmaktadır. Her soru 10 puan, (derste farklı belirtilmediği sürece) başarılı olarak değerlendirilmeniz için geçme puanı 70 puan ve üzeridir. Doğru olduğunu düşündüğünüz cevapları işaretlemeniz ve sınavı en geç süresi içerisinde bitirip bitirdiğinizde GÖNDER tuşuna basmanız gerekmektedir. Süre dolumunda sınav ekranı kapatılacağı için soruların bir kısmını cevaplamış olsanız dahi sistem cevaplarınızı kabul etmeyecektir. Mağdur olmamak için süresi içerisinde sınavı lütfen tamamlayınıuz.
8)KATILIM BELGESİ KOŞULLARI:

Derslere eksiksiz devam edip eğitim sonrası yapılacak online sınavlarda 70 not ortalama ve üzeri alan katılımcılar için kişisel TCK numaralarına kayıtlı, kurumumuz e- imzalı katılım belgesi düzenlenmektedir. Birden fazla kurum işbirliğinde düzenlenen eğitimlerde e-imza kullanılmamaktadır. Katılım sonrası devam koşullarını sağlayan ve sınavdan başarılı olarak belge almaya hak kazanan kursiyerlerin e-katılım belgeleri ; kayıt formunda belirttikleri e-posta adreslerine kursun bitiminden sonra yaklaşık bir ay içinde gönderilecektir. Bu süre dolmadan belge talebinde bulunmamanızı rica ederiz, bu tarz taleplere dönüş yapılmayacaktır. Belgeler maillerinize gönderildiğinde lütfen belgenizi daha sonra bulabileceğiniz bir yere kaydedin. Kendisine mail gönderilmesine rağmen belgeyi kaybedenlerin belge temini için ıslak imzalı yazılı dilekçe ile Antalya İl Tarım Orman Müdürlüğüne müracaat etmesi gerekecektir. Bazen belgeler e-postanızın Gelen Kutusu yerine Önemsiz Posta ve Spam kutusuna da düşebilmektedir, belgeleri mailinizde göremediyseniz belirtilen klasörleri de kontrol ediniz. İsteyen katılımcılar belgelerini Antalya İl Müdürlüğümüz Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şubesinden çıktı olarak elden alabilir.

9)TOPLU DERS İZLEME:

Birkaç kişi bir arada ders izleme durumunda her katılımcının kendi adına kayıt oluşturması ve kendi aygıtından dersi takibi gerekmektedir. Zoom programında eğitimler kişiye özel birebir eğitim olduğu ve sınav sistemimiz tek aygıttan tek giriş kabul ettiği için çoklu izlemeler değerlendirmeye alınmayacaktır. Bir aygıta bir kullanıcının takibi kayıt edilmektedir.

10)SORUN ÇÖZÜMÜ, BİLGİ EDİNME ve ÖNERİLERİNİZ İÇİN:

Eğitimlerle ilgili kayıt, uygulama, belgelendirme ve tüm aşamalarla ilgili soru ve sorunlarınız için 07.ktv@tarimorman.gov.tr adresine mail atabilirsiniz. Whatsapp ve telegram gruplarında bu konudaki sorunlarınıza çözüm aramanız, sorununuzun takibini ve çözümünü güçleştirmekte ve ilgisi olmayan katılımcıların vaktini almanıza neden olmaktadır. Eğitim sürecinin işleyişinde teknik ve/veya idari gerekçelerle meydana gelebilecek değişiklikler whatsapp gruplarında ve/veya derslerde katılımcılara duyurulur.

FORM LİNKİ:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSciDlxQEh5vPNM7B7LJtvq80nv8VV02rG2hvlyJVOE6GbcTQQ/viewform