ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 26-02-2021 10:02   Güncelleme : 26-02-2021 19:18

Urfa'da Ekmeğe Saygısızlığın Fotoğrafı

Vatandaşların cep telefonuna yansıyan ekmeğe saygısızlık görünülerinin adresi Süleymaniye oldu. Temizlik görevlilerinin çöp konteynerından çıkarttıkları atık ekmekler bölgede bulunan vatandaşların tepkisine neden oldu.

Urfa'da Ekmeğe Saygısızlığın Fotoğrafı

Ekmeğe yapılan en büyük saygısızlık onu sıradan çöpler gibi görerek temiz olmayan atıklarla birlikte çöpe atmaktır. Nitekim yüce dinimiz İslam’da; "Ekmeğe hürmet ediniz. Ona hürmet edene Allah da ikramda bulunur." İfadeleri yer almakta.

Fakat maalesef günümüzde ekmeğe hürmeti kesen ve hatta onu çöpe bile atabilecek kişilerin sayısı oldukça fazla. Süleymaniye mahallesinde yaşanan olayda, temizlik görevlilerinin çöp konteynerından çıkarttıkları atık ekmekler bölgede bulunan vatandaşların tepkisine neden oldu.

Bir şehiriçi minibüs şofürünün cep telefonu kamerasına yansıyan görüntelerde Süyelmaniye mahallesinde yabancı uyruklu oldukları tahmin edilen ve kim oldukları belli olmayan kişi veya kişilerce ekmeği çöp konteynerine bıraklamarı duyarlı vatandaşların tepkisine neden oldu.

Ekmeğin her dinde kutsal bir öneme sahip olduğunu belirten duyarlı vatandaşlar; “Ekmekç sadece bizim içindeğil, tüm insanlık için en önemli kutsal bir besin kaynağıdır. Ekmeğe hürmet gösterilmesi gerekiyor. Rivayet odur ki, ekmeğin bir topluma küsmesi halinde bir daha o topluma geri dönmeyeceği söylenmekte.

Bizler toplum olarak ekmeği yerden kaldırsak bile üç defa öperek başımıza koyup onu daha düzenli bir yere indiririz. Fakat maalesef bu gün burda şahit olduğumuz görüntü adeta içimizi sızlattı. Yazık bu sıradan bir besin maddesi değil, bu kutsal nimetimiz olan ekmektir. Ne olur buna saygı gösterelim. Göstermeyenleri ise uyaralım.” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

Haber: Bülent KARACA