ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 28-02-2021 10:52   Güncelleme : 28-02-2021 18:57

Urfa’da Kısıtlamada Kan Bağışına Yoğun Talep

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi altında bulunan sergiye randevu alarak gelen vatandaşlar kan bağışında bulunmanın mutluluğunu yaşadı. Kan vermek sağlık ve dini açıdan doğru bulunuyor.

Urfa’da Kısıtlamada Kan Bağışına Yoğun Talep

URFADABUGUN- Şanlıurfa’da korona virüs pandemisi sebebiyle hafta sonu alınan sokağa çıkma kısıtlamasından kan bağışçıları muaf tutuldu. Kızılay'ın sitesinden randevu oluşturan vatandaşlar kan bağışı için Kızılay Kan Bağışına akın etti.
Korona virüsle mücadele kapsamında aylardır ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımların yanı sıra kan ve immün plazma bağışı alarak hastaların şifa bulmasını sağlayan Türk Kızılay’ın ulusal kan stokları, pandeminin yeniden yükselişe geçmesi ile düşüş eğilimine girdi. Gerek hastanelerde acil kan bekleyen hastalar gerekse pandemi nedeniyle yoğun bakımlarda immün plazma bağışı bekleyen hastaların sıkıntı yaşamaması için kan ve plazma bağışçıları, hafta sonları için alınan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutuldu.

KAN STOKLARI AZALIYOR
Kan stoklarının tükenmeye başladığını belirten Şanlıufalı vatandaşar, “Her türlü zorluk altında sağlık durumu iyi olan kişilerin kan vermesi gerekir. Bu bir insanlık borcudur. Sağlık durumu kötü olan insanlarımızı da düşünmek gerekir” diye konuştu.

“Her insanın kendisi ve diğer insanların sağlığı için kan bağışında bulunması gerekiyor"
Kendinin yanı sıra kan konusunda diğer insanların sağlığı için bağış yapılması gerektiğini vurgulayan bağışçılardan Hasan Yıldırım da, "İnsanlar yaşamadan bazı şeylerin farkına varamıyor. Yıllar önce kan aradım ve çok zordu. Her insanın kendisi ve diğer insanların sağlığı için kan bağışında bulunması gerekiyor" diye konuştu.

Sağlık durumu iyi olan vatandaşlar duruma göre 56 veya 90 gün içerisinde yeniden kan verebiliyorlar.
Bu arada Suriyeli vatandaşların da gelerek kan verdikleri görüldü.
 

İBRAHİM UYGUR- ÖZEL HABER- ŞANLIURFA

(İU-ŞURFA)