GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-03-2021 17:02   Güncelleme : 02-03-2021 22:54

Urfa'da Hilafet İsteyen 11 Kişi Gözaltına Alındı

Şanlıurfa'da Cumhuriyet'in 100'üncü yılında hilafet ilan edilmesini isteyen kişilere operasyon düzenlendi. Çok sayıda şüpheli gözaltına alındı.

Urfa'da Hilafet İsteyen 11 Kişi Gözaltına Alındı

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve Asayiş Ekipleri düzenledikleri operasyonla 11 şüpheliyi gözaltına aldı. İddiaya göre, şüpheliler esnaf ziyareti yaparak Cumhuriyeti kötüleyen, Hilafet isteyen broşürler dağıttı. Esnafın durumu polislere bildirmesiyle takibat başladı.

Güvenlik kamerası görüntülerinden tespit edilen kişilerin ev ve iş  adreslerine eş zamanlı operasyon düzenlendi. Hizbu Tahrir Derneği'nde yapılan aramada dağıtımı henüz yapılmamış çok sayıda broşür iler döküman ele geçirildi.

Gözaltına alınan şüpheliler, "Kamu düzenini bozmak, meşru düzeni değiştirmeye çalışmak, cumhuryetin temel esaslarını değiştirmeye çalışmak" suçlamalarından ifadeye alındı.

 

Öte yandan, yaşananlar bir süre önce Cübbeli Ahmet Hoca'nın tarikatlere dikkat çeken açıklamalarını akıllara getirdi. Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü cemaat, tarikat ve selefi yapı faaliyetlerinin dikkatle takip edilmesi gerektiğini vurgulamıştı.