SAĞLIK
Giriş Tarihi : 02-03-2021 22:10   Güncelleme : 02-03-2021 22:50

Şanlıurfa'da Kaç Kişiye İkinci Doz Aşı Yapıldı?

Şanlıurfa'da birinci doz aşılar sürerken 28 gününü tamamlayanlara ikinci doz aşılar da yapılmaya başlandı.

Şanlıurfa'da Kaç Kişiye İkinci Doz Aşı Yapıldı?

URFADABUGUN.COM- Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Disaester 2019 (Covid19) salgını insanlığı tehdit ediyor. Sürekli değişen ve mutasyonlara uğrayan hastalık dünya geneli iki buçuk milyon insanda ölüme yol açtı. 

Ölümcül virüse karşı geliştirilen aşılar insanlar üzerinde uygulanmaya başladı. Çin'in Sinovac, Almanya'nın Pfizer/BionTECH ve Amerika Birleşik Devletlerinin Moderna aşıları yüzbinlerce insana umut ışığı oluyor.

Türkiye ise Çin'den ithal ettiği Sinovac aşısını tercih ediyor. Yüzde doksan koruma imkanı sunan aşı hekimlerce hastane ve sağlık merkezlerinde uygulanıyor. Şu ana kadar Türkiye geneli  birinci doz kapsamında 7 milyon ikinci doz kapsamında ise 2 milyon aşı yapıldı.

Şanlıurfa'da ise 1. doz kapsamında 53 bin kişiye ikinci doz kapsamında ise 16 bin 500 kişiye aşı uygulandı. Vatandaşlar aşı olmak için acele ediyor. Uzmanlar aşı merkezlerinde yoğunluk oluşmaması için sağlık bakanlığı ALO 182 ve e-devlet MHRS sistemi üzerinden online olarak randevu alınmasını tavsiye ediyor.