EKONOMİ
Giriş Tarihi : 03-03-2021 15:55   Güncelleme : 03-03-2021 15:55

Urfa'da Atık Pil Seferberliği

Şanlıurfa’da yetkililer tarafından yürütülen geri dönüşüm projesi kapsamında atık piller toplanarak geri dönüşüme kazandırılıyor.

Urfa'da Atık Pil Seferberliği


Karaköprüeri dönüşüm çalışmalarıyla doğaya ve ekonomiye katkı sağlamaya devam ediyor. Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile işbirliği içinde yürütülen projede atık piller toplanarak geri dönüşüme kazandırılırken, hem doğaya zarar verilmesi önlemiyor hem de geri dönüşümle ekonomiye katkı sağlanıyor. Çevre Koruma Birimi tarafından yürütülen projede ilçedeki kamu kurumları ve okullara atık pil kutuları bırakılarak piller toplanırken, şu ana kadar yaklaşık 30 kilogram atık pil toplanarak geri dönüşüme gönderildi. Yetkililer geri dönüşüm projesine önem verirken, atık yağ, pil ve geri dönüşüme kazandırılabilecek diğer atıkların titizlikle toplanarak geri dönüşüme gönderilmesi talimatı verdi. İlgililer tarafından yapılan geri dönüşüm tesisi hizmete girdiğinde bu konuda daha fazla çalışma ve üretim gerçekleştireceklerini söyleyen yetkililer geri dönüşümle hem çevreyi koruduklarını hem de ekonomiye destek verdiklerini söyledi.
Karaköprü'de atık pil dışında atık yağ dönüştürülebilir diğer atıkların toplanmasında da ilçedeki belirli noktalara geri dönüşüm kutuları bırakırken, vatandaşların da bu konuda duyarlı olması ve geri dönüştürülebilir atıkları geri dönüşüm kutularına bırakmaları isteniyor.