SAĞLIK
Giriş Tarihi : 05-03-2021 14:45   Güncelleme : 05-03-2021 14:45

Urfa'da Kasaplar Hangi Saatler Arasında Açık Olacak?

Urfa'da Kasaplar Hangi Saatler Arasında Açık Olacak? İl Hıfzıssıhha kurulu kararları açıklandı.

Urfa'da Kasaplar Hangi Saatler Arasında Açık Olacak?

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile ilimizde, lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb. gibi yeme içme yerleri ile kıraathane ve çay bahçesi gibi iş yerleri için 07.00­-19.00 saatleri arasında % 50 kapasite ile müşterilerine işyerinde hizmet sunacak şekilde çalışabilme imkânı getirilmiştir.

Koronavirüs salgınıyla mücadele virüsün yayılım hızını düşürmek amacıyla alınan tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığının ilgili genelgeleri ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları ile bazı işyerlerinin açılış ve kapanış saatlerine sınırlamalar getirilmiştir.
Vaka sayılarında yaşanan düşüş ve salgının seyrinde görülen yavaşlama üzerine 1 Mart 2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanan Kabine’de; halihazırda uygulanmakta olan tedbir ve kuralların illerin risk grubuna göre kademeli olarak esnetilmesi kararlaştırılarak kontrollü normalleşme sürecine dair temel usul ve esaslar belirlenmiştir.
Bu kapsamda Sağlık Bakanlığınca tespit edilen kriterlere göre iller 4 ayrı risk grubuna (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) ayrılarak salgınla mücadeledeki tedbir seviyeleri buna göre belirlenmiş ve her bir risk grubunda uygulanacak tedbirler kamuoyu ile paylaşılmıştır.
Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde belirlenen kriterler doğrultusunda İçişleri Bakanlığı’nın 02.03.2021 tarih 3514 sayılı genelgeleri ve 02.03.2021 tarih 8 Nolu İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile ilimizde, lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb. gibi yeme içme yerleri ile kıraathane ve çay bahçesi gibi iş yerleri için 07.00­-19.00 saatleri arasında % 50 kapasite ile müşterilerine işyerinde hizmet sunacak şekilde çalışabilme imkânı getirilmiştir.
03.03.2021 Tarihinde Şanlıurfa Valisi Sayın Abdullah ERİN başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, İçişleri Bakanlığının 03.03.2021 tarih 3668 sayılı ve “İşyerlerinin Çalışma Saatleri” konulu genelgeleri gereği;
İlimizde faaliyet gösteren bakkal, market, manav, kasap, berber, kuaför ve güzellik salonu, terzi, ayakkabıcı vb. işyerlerinin de açılış­-kapanış saatlerinin 07.00­-20.00 saatleri arası olarak belirlenmesine,
Kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınmasına, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına;
Oy birliği ile karar verilmiştir.