KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 05-03-2021 21:39   Güncelleme : 05-03-2021 21:39

Atatürk Adına Dikilen İlk Anıt Urfa'da

Atatürk adına dikilen ilk anıt Şanlıurfa'da bulunuyor.

Atatürk  Adına Dikilen İlk Anıt Urfa'da

1917 yılında Urfa Mutasarrafı Nusret Bey tarafından, Mustafa Kemal Atatürk ve Çanakkale Savaşı'na katılan Şanlıurfalı askerler anısına yapılan anıt, hala dimdik ayakta duruyor.

Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli ticaret yollarından olan İpekyolu üzerine inşa edilen anıt, Abide Meydanı'nda bulunan parkın tam ortasında yer alıyor. Anıtın hemen yanında 45 metre uzunluğundaki direğin üzerinde dalgalanan dev Türk bayrağı ise şehrin birçok yerinden görülebiliyor. 4 çeşmesi bulunan ve harika bir manzaraya sahip olan anıt, her gün yüzlerce yerli ve yabancı ziyaretçinin akınına uğruyor.

Anıt çevresindeki peyzaj ve düzenleme çalışmalarını sürekli devam ettirdiklerini söyleyen Şanlıurfalı vatandaşlar, "12 bin yıllık peygamberler şehrimizde bulunan kültürel mirasımızı korumak ve ileriye taşımak için elimizden geleni yapıyoruz.

Kurtuluş Mücadelesi'nde büyük gayretler sarf eden şehitlerimiz ve Mustafa Kemal Paşa adına yaptırılan anıtımızın üstünde dev Türk bayrağı dalgalanıyor. Tarihi Kentler Birliği'ne üye olmamız itibarıyla şehrimizdeki tarihi dokuya sahip çıkıyoruz" diye konuştu.