GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-03-2021 17:56   Güncelleme : 07-03-2021 17:56

Urfa'nın Risk Durumu Mavi'den Sarı'ya Yükseldi

Şanlıurfa'da aşırı rehavet korona sayılarını arttırdı. Geçen hafta en tehlikesiz mavi olan kent bir haftada tehlikenin boyutunu sarıya yükseltti.

Urfa'nın Risk Durumu Mavi'den Sarı'ya Yükseldi

Şanlıurfa 20-26 Şubat tarihinde açıklanan risk haritasında en güvenli iller arasındaydı. Ancak rehavet koronalı hasta sayısını arttırdı. Renk maviden sarıya döndü. 

Ankara'nın yanı sıra Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Hatay, Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bayburt, Erzurum ve Kars da orta riskli (sarı) kategoride yer aldı.

İLLERİN RENK KODLARI

MAVİ : Düşük riskli iller
SARI: Orta riskli iller
TURUNCU: Yüksek riskli iller
KIRMIZI: Çok yüksek riskli iller

 

SARI İLLERDEKİ DENETİMLER NELER?

- Hafta sonu sokağa çıkma yasağı hem cumartesi hem pazar kaldırıldı. 21.00-05.00 saatleri arasındaki yasak ise hem hafta içi hem hafta sonu sürüyor.

- Okul öncesi, ilkokul ortaokul ve liseler açık.

- Yeme-içme yerleri, kafe ve çay bahçesi gibi işyerleri 07.00-19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile açık. Bu işletmelerde HES kodu zorunlu.

- Halı saha, yüzme havuzu tesisleri 09.00-19.00 saatleri arasında açık.

- 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı için uygulanan sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

- Nikah ve düğünler, kişi başına minimum 8 metrekare alan ayırmak, katılımcı sayısı 100’ü geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecek.

cnnturk-haberturk