EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-03-2021 18:28   Güncelleme : 07-03-2021 19:30

Urfa'daki AVM'lerde Sosyal Mesafeye Uyuluyor mu?

Şanlıurfa'daki birçok alışveriş merkezi ve markette müşterilerin vurdum duymaz hareketleri dikkat çekiyor. Piazza Alışveriş Merkezi corona virüs salgınına karşı resmi önlemleri titizlikle yerine getirdiği görülürken bazı vatandaşların kurallara riayet etmediği izlendi. Bu durum toplum sağlığını tehlikeye atıyor. Vaka sayıları Şanlıurfa'da artıyor.

Urfa'daki AVM'lerde Sosyal Mesafeye Uyuluyor mu?

Şanlıurfa Piazza AVM girişinde vatandaşlar içeri girmek için sosyal mesafesiz sıraya girip bekledikleri görüntülere yansıdı.

MÜŞTERİLERİN TEHLİKELİ HAREKETLERİ

Müşteriler, diğer müşteriler ve çalışanlar ile aralarında sosyal mesafeyi sağlamadıkları görülüyor. . Müşteriler maske takıyor ancak burun hizasına indiriliyor.  Girişte maskesi olmayanlar içeri alınmıyor. Ancak içeri girdikten sonra maskeler burun hizasına indiriliyor.

İş yerine girdiğinde müşteriler, alkol bazlı el antiseptiği veya en az yüzde 70 oranında alkol içeren kolonya ile ellerini dezenfekte ediyor. Her köşe başı koruyucu dezenfektanlarla doldu. Ancak bazı müşterilerin iş yeri içinde  uzun süre kaldıkları görülüyor.

Çalışan ve müşteri dahil 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde içeriye müşteri  alınması gerekiyor ancak bazı mağazalara sabırsız müşteriler akın ediyor.

Bazı işyerlerinde vatandaşlar sosyal mesafeye riayet etmiyor. Çalışanların uyarıları bazen dikkate alınmıyor.

Personeli korumak için tezgahlar ve kasa görevlileri ile müşteri alanı arasına geçici bir ayırıcı veya pencere yerleştirilmiş durumda ancak bazı müşteriler engelleri aşarak tezgahtarlarla yüzyüze konuşmaya çalışıyor.

KURALLARA UYULMAYINCA SARIDAN MAVİYE DÖNDÜK

Kent genelindeki benzer hareketler sonucu Şanlıurfa'da bir hafta içerisinde korona vakaları yükseliş gösterdi. Tehlike açısından mavi olan Şanlıurfa sarı iller kategorisine girdi. Şanlıurfa için bu hızla sürerse yeniden kapanma gündeme gelebilir.