ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 08-03-2021 14:53   Güncelleme : 08-03-2021 17:57

Urfa’da Türkiye’nin Birlik Simgesi 3 Evliya

Şanlıurfa’da aynı türbede yatan Türk,Kürt ve Arap evliyalar Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünün simgesini resmediyor.

Urfa’da Türkiye’nin Birlik Simgesi 3 Evliya

Şanlıurfa’daki manzara binlerce yıllık kardeşliği temsil ediyor. 3 evliya Malazgirt, İstabul Fethi ve Çanakkale’de verilen ortak mücadeleyi zihinlere kazıyor. Birlik ve bütünlüğün güzel bir örneğini canlandırıyor. Eyyübiye İlçes Kadıoğlu Mahallesi Bediüzzaman Aile Mezarlığında birbirinden önemli 3 Allah dostu yatıyor. İçlerinden biri Türk, biri Kürt diğeri ise Arap. İsimleri ise; Arap Nebih Efendi, Kerküklü Türk Abdurrahman Efendi ve Kürt Hacı Ali Efendi

3 evliya da aynı yerde medfun. Devrinin büyük alim ve evliyasından olan Nebih Efendi’nin Türbesi Bediüzzaman Mezarlığı’nın batı tarafında yer alır. Halk arasında Nebi Efendi olarak tanınır. Aynı türbede Nebi Efendi’nin ayakucunda Kerküklü Şeyh Abdurrahman Efendi ve Kürt Hac Ali Efendi’nin mezarları bulunuyor. Bu türbe halk tarafından sürekli ziyaret ediliyor. Arap Nebih Efendi, 1789’da vefat etti. Nakşibendî tarikatına mensuptur. Nebih Efendi’nin tekkesi Bıçakçı Meydanı yakınındaki Nabi Sokak’tadır. Nebih Efendi’nin Türbesi'nin dışarısında ve kuzey tarafında ise oğlunun mezarı bulunuyor.

Hayattayken türlü cefa ve sıkıntılarla karşılaşan büyük evliyalar vefatlarıyla da tüm İslam alemine örnek olarak aynı kardeşlikte buluştular.

Kadirşinas Şanlıurfa halkı onları asla yalnız bırakmayarak Fatihalar ve Yasinlerle ebedi istirahatgahlarında onlara eşlik ediyor.

Onlar ise birliğin sembolü olarak sonsuza kadar dualarda yaşamaya devam edecekler.

-URFADABUGUN- ÖZEL HABER