KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 09-03-2021 19:14   Güncelleme : 09-03-2021 19:14

Urfa Orman Müdürlüğü'nden Suriye'ye 75 Bin Fidan

Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü hızını alamayarak Suriye'de de orman ve ağaç dikim çalışmalarını başlattı. Tek seferde 75 bin fidan dikimi gerçekleştirildi.

Urfa Orman Müdürlüğü'nden Suriye'ye 75 Bin Fidan

Şanlıurfa'da her yıl milyonlarca ağacı toprakla buluşturan Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü kardeş ülke Suriye'de de ağaç dikim çalışmaları başlattı.

​Türkiye orman varlığının korunması ve geliştirilmesi için iki asra yakındır çalışan Genel Müdürlük şimdi de Suriye’yi yeşillendiriyor. Suriye Destek ve Koordinasyon Merkezi (SUDKOM) ve Genel Müdürü işbirliğindeki ağaçlandırma çalışmalarıyla, savaştan kurtulan Tel Abyad ve Rasulayn ilçelerinin çehresi değişiyor. Her iki bölgenin karayollarına, kamu kurum ve kuruluşlarının bahçelerine ve 25 köye başta oya ağacı, çınar, palmiye, yalancı akasya, sedir, fıstık çamı, leylak, lavanta ve kızılçam olmak üzere pek çok türde fidan dikildi. Genel Müdürlüğümüz tarafından 75 bin fidanın ulaştırıldığı bölgedeki ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor.

 

Türkiye’deki Ağaçlandırma Çalışmalarının Yanında Komşu Ülkeleri De Yeşillendirmeye Devam Ediyoruz.

 

Barış Pınarı Harekatı ile terör örgütü YPG/PKK'dan temizlenen Suriye'nin Tel Abyad ve Rasulayn ilçelerinin çehresini değiştirmeye yönelik ağaçlandırma çalışmalarına teknik eleman, fidan ve iş makineleri ile destek veriliyor.

 

Gelir getirici türlerin de yer aldığı ağaçlandırma çalışmalarında oya ağacı, çınar, melia, palmiye, yalancı akasya, çınar yapraklı dut, zakkum, mavi servi, sedir, pramit mazı, fıstık çamı, muşmula, ateş dikeni, leylak, lavanta, fenix, süs narı, taflan ve kızılçam türlerinde toplam 75 bin fidan bölgeye ulaştırıldı.

 

SUDKOM ve Genel Müdürlüğümüz koordinasyonundaki karayolu ağaçlandırmalarının yanı sıra, Tel Abyad ve Rasulayn ilçelerindeki kamu kurum ve kuruluşlarının bahçelerine 6 bin adet fidan dikildi.

 

Her Köye Bir Orman

 

Karayolu ve kamu alanlarının yanında “Her köye bir orman” projesi kapsamında bölgedeki 25 köye toplam 40 bin fidan dağıtımı yapılıyor. 1 yılı aşkın süren ağaçlandırma çalışmaları ile savaşın derin izlerini taşıyan ilçeler ve köyler yeniden yeşil bir çehreye kavuşmaya başladı.