GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-03-2021 20:43   Güncelleme : 14-03-2021 21:52

Urfa'da Adım Başı Dilenci Kaynıyor

Şanlıurfa'da dilenci sayısı rekor seviyeye ulaştı. İnsanların dini duygularını istismar eden kişi sayısı hızla artıyor.

Urfa'da Adım Başı Dilenci Kaynıyor

Şanlıurfa'da son yıllarda dilenci sayıları hızla artarken, trafik ışıkları, kadın ve çocuk dilenciler tarafından mesken tutuluyor. Çocukların dilendirilmesi ise dikkat çekiyor.

Şanlıurfa'da neredeyse her sokak başında dilencilerle karşılaşmak mümkün. Kış aylarının gelmesi ve havaların soğumasına rağmen kucaklarında çocuklarla dilenen kadınlar, belirli dönemlerde zabıta ekipleri tarafından toplanıp il sınırı dışına çıkarılsa da, bir süre sonra şehre dönüp dilenmeye devam ediyor.

Kadınların, kucaklarında çocuklar ve bebeklerle dilenmesi, tepkilere neden olsa da önlem konusunda yapılacaklar tartışılıyor. Son zamanlarda özellikle trafik ışıkları, dilencilerin sıkça kullandığı alanlar olarak dikkat çekiyor. Kadınlar ve soğukta titreyen çocuklar, trafik ışıklarında bekleyen araçların arasında dileniyor. Ellerine tutuşturulan mendilleri camlardan uzatarak satmaya çalışıyor. Şanlıurfa Piazza AVM Kavşağı, Atatürk Bulvarı, Kapaklı Pasaj önü, Balıklıgöl civarı, Kuyumcular çarşısı, ucuzluk pazarı,  Haşimiye Meydanı bu görüntülere sık sık rastlanıyor. Çocuk dilenciliğinin önüne geçilmesi, çocukların küçücük yaşta çalıştırılmaması konusunda yeterince önlem alınmıyor.Ailelerin sokaklarda ve trafik ışıklarında çalıştırılan/dilendirilen çocuklarla ilgili çalışma yapması ve bu görüntülere son verilmesi bekleniyor.

Kış gününde yazlık elbiselerle dilendirilen çocuklar ise acitasyon amaçlı olarak kullanıldığı ileri sürülüyor.

 

İBRAHİM UYĞUR-URFADABUGUN