SİYASET
Giriş Tarihi : 15-03-2021 15:07   Güncelleme : 15-03-2021 15:07

Urfa'da Çiftçinin Enerji Sorununa GES'li Çözüm

AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Kırıkçı çiftçinin elektrik sorununa Güneş Enerji Sistemleriyle çözüm bulacak. Bakanlık GES projelerine destek verecek.

Urfa'da Çiftçinin  Enerji Sorununa GES'li Çözüm

AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı ilk basın toplantısını düzenledi. Toplantıda Urfa çiftçisinin enerji sorunu konuşuldu. Başkan Kırıkçı Tarım Bakanlığı ile görüştüğünü belirterek, "Bakanlık GES projelerine destek verecek" dedi.

Kırıkçı, “Elektrik sorunu ile ilgili tabi hepimizin kabul etmesi gereken bir problem var. DEDAŞ’ın farklı bir yaklaşımı var, sulama birliklerinin farklı bir yaklaşımı var. Netice itibariyle herkesin ortak bir problemi var. Bu problemi çözmenin tek bir yolu enerji maliyetlerini düşürmektir. Bu maliyetleri düşürmenin tek yolu da çiftçinin kendi enerjisini üretmesini sağlamaktır. Bunun için Güneş Enerjisi Santralleri (GES) Projesi için gerekli desteği Tarım Bakanlığından istedik. Bakanlık yetkilileri bunu kabul etti, bu projenin hayata geçirilmesi ile sorunun çözüme kavuşturulması hedefleniyor. DEDAŞ özel bir şirket. Müşteri yaklaşımı farklı olabilir, hatta bizim istemediğimiz katı düzeyde de olabilir ki öyle okuyoruz, öyle görüyoruz. Ama sonuçta özel bir şirkettir. Benim olacağım var dediği zaman, kanunen siz bir şey yapamıyorsunuz. Bloke sorununa da şöyle bakmak lazım. Alacaklı birine blokeyi kaldır, alma bunu diyemiyorsunuz. Bak DEDAŞ’ın müşteri ilişkilerinde çok katı olduğunu söylüyorum. Bu konuda çiftçinin mağdur edildiğini biliyoruz. Maalesef özel bir şirket olduğu için böyle bir yaklaşımı var. Biz bu yaklaşımdan kurtulmalıyız. DEDAŞ’a gidip her yıl ’aman, duman mevzuyu çözelim’ demektense o daireden çıkmak gerekir. Bu durumda GES ile mümkündür. İnşallah bu teklifimiz de 12 yıl gibi kısa bir süre içerisinde hayata geçerse problemi çözmüş olacağız" dedi.

Toplantı basın mensuplarının sorularıyla devam etti.