ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 15-03-2021 16:50   Güncelleme : 15-03-2021 17:03

Urfa ve Adanalıların Bici Bici Kavgası

Şanlıurfalıların "bizim" Adanalıların ise "bizimdir" dedikleri " bici bici su muhallebi tatlısının kavgası devam ediyor.

Urfa ve Adanalıların Bici Bici Kavgası

Şanlıurfa ve Adana bu tatlıyı paylaşamıyor. Buğday nişastasından yapılan şeker ve şerbet ilave edilerek tüketilen yaz tatlısı bici bici kavgası sürüyor. Urfa'da sıcak yaz aylarında her köşe başında satılan serinletici tatlı tartışma konusu oldu. Urfalıların "Paluze" dedikleri soğuk tatlı Adana ile Urfa'nın gözdesi ancak paylaşılamıyor.

15 yıldır Paluze sattığını belirten Abdullah Çiçek," Paluze Urfa'ya ait bir tatlıdır. Urfa'nın sıcağında insanları serinletir. Urfa'da yaz demek bici bici demektir. Nesiller bu tatlıyla büyüdü. Adana da yapıyor olabilir ama bici bici Urfa'ya ait bir tatlıdır'' dedi.

Yıllardır bici bici yediğini belirten Ahmet Çelik ise, " Yaz geldiğinde gözlerim bici bici satıcılarını arar. Yazın onsuz yapamam. Kesinlikle Urfa'ya ait bir tatlı" diye konuştu.

 

Başka bir vatandaş ise "Adana bu işi bilmiyor. Çünkü Urfa Harran'ın buğday nişastasından yapılan bicibici gerçek olanıdır" dedi.

Bakalım Adanalılar bu işe ne diyecek?

 

İbrahim Uygur- Urfadabugun.com