ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 16-03-2021 21:41   Güncelleme : 16-03-2021 21:51

Urfalılar, Kripto Para Tuzağına Dikkat!

Dünyayı etkisi altına alan kripto para tuzağı ocakları söndürmeye devam ediyor. Şanlıurfa’da bir kripto sevdasıdır almış başını gidiyor.

Urfalılar, Kripto Para Tuzağına Dikkat!

URFADABUGUN- Dünyada yaklaşık 14 bin kripto para var. Bunların 1350 tanesi kullanımda. Ancak vatandaş sadece "Bitcoin" i biliyor. Bu da bir tuzak. Bit coin yönlendirmeyle 450 bin değerine ulaştı.

SANAL ZEKAYA KARŞI KAZANMA İHTİMALİ ZAYIF! PARTON DAİMA KAZANIYOR

Nakit,çek,senet ve digital paradan sonra vurgun ihtimali yüksek olan kripto para ortalığı kasıp kavuruyor. Yasal boşlukları iyi değerlendiren bazı kripto   para borsaları kullandıkları sanal zeka programlarıyla vatandaşı adeta soyup soğana çeviriyor.

Vatandaşın aldığı kripto paranın değeri anında düşerken sattığı paranın değeri hemen artıyor. İşin daha da vahim kısmı balina ismi verilen dev alım-satımcılar.

HAVUZDA BİRİKEN PARALAR İÇ EDİLİYOR

Sistem şöyle işliyor. Küçük alıcılar yalan yanlış haberlerle bazı kripto varlıklara yönlendiriliyor. Değeri artacakmış gibi görünen varlıklar medyada sıkça yer alınca akın başlıyor. Milyarlarca lira sanal borsalarda birikiyor. Balina ismi verilen alıcılar yüksek kar marjından otomatik satış emri verip alım gerçekleştirince havuzda biriken para birden kül oluyor.

 BALİNALAR İŞ BAŞINDA

Söz gelimi A parası 5 lira olduğunda balinalar 7 liradan satış emri verip diğer ikinci hesaplarından milyarlarca liralık alım yapıyor. Otomatik satış gerçekleşiyor. Birden borsadan milyarlarca lira çekim yaşanıyor. Bu durumda A kripto paranın değeri aniden 5 liradan 3 lira civarına düşüyor.

KAYBEDİNCE BORSANIN FİŞİNİ ÇEKİYORLAR

Vatandaş  ya uzun süre yeniden yükseliş için beklemek zorunda kalacak. Ya da elindeki parayı daha da ucuza satmak zorunda kalıyor. Balinalar döngü içerisinde başka bir kripto varlık belirleyip orada devam ediyor. Sırası gelen kripto varlık parlatılıyor. Böylece alın teri iç ediliyor. Sistemde yer alan hukuki boşluklar ise kripto borsacıların cirit atmasına olanak veriyor. Bazı zamanlarda ani yükselişler yaşanınca kar marşı olumsuz etkilenecekse borsanın fişi çekiliyor. Alış satış işlemleri yapılamıyor. Donukluk fiyat düşene kadar sürüyor. Sistem düzelene kadar iş işten geçmiş oluyor.

ŞANLIURFA’DA ÇOK POPÜLER OLDU

Şanlıurfa’da da son günlerde viral haline gelen sanal para birçok ailenin ocağına da incir ağacı dikmeye devam ediyor. Alın teriyle kazanılan paraların sanal ortamda kaybedilmesiyle aile içi huzursuzluklar da artıyor.

HUKUKİ DÜZENLEME YOLDA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Salı günkü grup konuşmasında kripto ve dijital paralar için hukuki düzenleme yapılacağını belirtmesi sevindirici olarak yorumlandı.  Hukuki boşlukların doldurulmasıyla vatandaşın dolandırılmasının da önüne geçileceği bekleniyor.

 

(NOT: Yatırım tavsiyesi değildir. Yüksek kaybetme riski içerir)

 

İBRAHİM UYĞUR- ÖZEL HABER