ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 16-03-2021 22:12   Güncelleme : 16-03-2021 22:29

Hz. İsa'nın Mendili Urfa'daki Bu Kuyuya Düştü

Şanlıurfa Ulu Camii içerisinde bulunan kuyunun hikayesi duyanları şaşırtıyor.

Hz. İsa'nın Mendili Urfa'daki Bu Kuyuya Düştü

URFADABUGUN- Hz. İsa zamanında Urfa Kralı Abgar cilt hastalığına yakalanır. Durumu Hz. İsa'ya bildirir. Elçi aracılığıyla mektup yollar gelmesini ister. Ancak Hz İsa gelemez. Buna karşın alın terini sildiği mendili Kral Abgar'a yollar.

Mendilde Hz İsa'nın mucizevi silüeti vardır. Kral yüzünü siler ve iyileşir. Mendil çok iyi korunur. Kutsal kaseyle birlikte Hristiyanlık alemi için ayrı bir yere sahip olur. Gün gelir Urfa bölgesine müslümanlar yerleşir. Mendil bir rivayete göre Hz. Eyüp Peygamber makamındaki kuyuya bir diğer rivayete göre ise Ulu Camii içindeki kuyuya düşer. Bizanslılar bir grup müslümanı esir alır. Serbest bırakma şartı olarak mendili ister. Mendil verilir ancak düştüğü kuyudaki su şifa kaynağı olma özelliğini sürdürür. Ulu camii imam hatibi Baheddin Çuhadaroğlu'ndan rivayetle, " Birgün avluyu suluyordum. Bir kadın yüzünü yıkamak için su istedi. Ertesi gün bir yakını geldi. Yüzünü yıkayan kadının yanaklarındaki lekenin kaybolduğunu söyledi" dedi.

Bugün kuyudan çıkan su borularla avludaki şadırvana bağlanmıştır. Kuyu ise orta giriş kapısında cam mahfaza ile korunuyor.