ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 17-03-2021 15:38   Güncelleme : 17-03-2021 15:38

Urfa'da "İhale ve İcra Beleşçileri" Vatandaşın Korkulu Rüyası Oldu

Şanlıurfa'da ihale ve icra duruşmalarına katılacakmış gibi yapıp girmeme karşılığında rüşvet alan kişilerin sayısı hızla artıyor.

Urfa'da

Şanlıurfa'da ilginç bir sektör daha gelişti. İddiaya göre, kantin, resmi kurumlardaki işletmeler ve diğer gelir getirici işler ihaleye verilirken bazı kişiler ihaleye girecekmiş gibi davranıp çekilme karşılığında yüklü miktarda para talep ediyor. Yine aynı şekilde evi, tarlası icraya düşen vatandaşı da rüşvet kıskacına alan rantiyeciler haksız gelir elde ediyor. Evi icraya verilen vatandaşa şöyle deniliyor. "Ya bize şu kadar para verirsin ya da icra ihalesine girer evini ucuza alırız" İddialar ürpertici türden. Hatta bazen ilk ihaleye kimse girmeyip ikinci ihalede fiyat düşünce daha yüksek meblağlar talep ediliyor. Ayaklı vurguncular vatandaşın korkulu rüyası haline gelmiş durumda.

Şanlıurfa'da emekli esnaf Ahmet Kılıç başına gelen olayı anlattı. Kılıç, "Evim icraya düştü. Borcumu ödeyemedim. İcra memurları yarın evine geleceğiz dedi. Sabah gittim baktım birkaç ayaklı vurguncu bekliyor. Daha icra memurları gelmemiş. Ama onlar memurlardan önce gelmiş. Bana dediler ki ya bizi görürsün ya da ihaleye gireriz. Çok sıkıntılı bir durum" dedi.

Kendisine yaklaşan bir başka grup ise, "Eğer bizi memnun etmezsen diğerlerini yollarım. İkinci ihalede evin fiyatı daha da düşer. İstediğim fiyattan alırım" dediği ileri sürüldü.

Vatandaşlar ihale ve icra satışlarının bu tür vurgunlara karşı şeffaf hale getirilmesi talebinde bulunuyor.

İBRAHİM UYGUR- URFADABUGUN-ÖZEL HABER