ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 17-03-2021 16:12   Güncelleme : 17-03-2021 16:18

Urfalı Emekli İmam: DEDAŞ Haklı

Şanlıurfa’da kullanılan elektrik bedelini almaya çalışan DEDAŞ’ın haklı olduğu belirtildi. Kaçak elektrikle elde edilen sulama, abdest, alma, su içme, yemek yapma, banyo yapma ve her türlü tarımsal faaliyetin dinen caiz olmadığı vurgulandı.

Urfalı Emekli İmam: DEDAŞ Haklı

URFADABUGUN-Şanlıurfa’da diğer güneydoğu illerinde olduğu gibi ilkbahar ve yaz aylarında en önemli gündem maddesi elektrik kesintileri.

Peki elektrikler neden kesiliyor?

                                       HATLAR AŞIRI ISINIP PATLAMA YAŞANIYOR

Cevabını ismini vermek istemeyen Emekli İmam verdi. Ona göre, DEDAŞ devletten toptan aldığı elektrik bedelini tahsil edemediği için kesinti yolunu seçiyor. Ya da hatlar aşırı ısınıp patlamalar yaşanıyor.

                                       TARLALAR KAÇAK TRAFO CENNETİ

Kent genelinde iddiaya göre yüzlerce kaçak trafo ile kuyulardan su çekiliyor. Her trafo bir mahallenin elektrik ihtiyacını karşılayacak büyüklükte. Bunun sonucunda tahsil edilemeyen kayıp kaçak bedelleri faturasını ödeyen masum vatandaşın yüküne ekleniyor. Yani ortada elektriği kaçak kullanan ve kaçak kullanımın bedelini ödeyen vatandaşlar sorunu yaşanıyor.

                                  DEDAŞ VERDİĞİ ELEKTRİK PARASINI ALMAYA ÇALIŞIYOR

DEDAŞ ise kaçak kullanımın önüne geçerek adil faturalandırma yapmaya çalışıyor. Bu amaçla yapılan kontrollerde sık sık saldırıya uğruyorlar. Kaçak tespitinin gerçekleşmesi istenmiyor.  Araya hatırı sayılır kişiler konularak denetimler erteleniyor. Son olarak yapılan denetimlerde Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır’da 350 adet kaçak trafo ele geçirildi. Birçok DEDAŞ ekibi saldırıya uğrarken denetimlere güvenlik güçleri eşliğinde devam edildi.

                                                “KAÇAK ELEKTRİK HARAMDIR”

Emekli imam, “Hakkı ödenmeden elde edilen hiçbir şeyden hayır gelmez. Hesabını Allah sorar. Sen kazanacaksın diye başkaları kaybetmek zorunda değil. Biraz da iğneyi kendimize batıralım. Alternatif yollar arayalım. Güneş enerjisine yönelelim. Helal kazanç sağlayalım”  dedi.

DEDAŞ’ın kayıp kaçak kontrolleri devam ediyor.

 

İBRAHİM UYĞUR-ÖZEL HABER