DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-03-2021 22:15   Güncelleme : 21-03-2021 22:15

NATO Füzelere Karşı Urfa'yı Korumuyor

NATO'nun füze savunma sistemi Türkiye'yi Avrupa'dan Ankara'ya kadar koruyor. Ortadoğu'dan Urfa'ya atılacak olası bir füzeyi NATO kapsamındaki savunma sistemleri koruma menziline sahip olmadığı ifade edildi.

NATO Füzelere Karşı Urfa'yı Korumuyor

Ortadoğu uzmanlarına göre; Amerika Birleşik Devletleri yakın gelecekte Suriye'nin Kuzeyinde bir Kürt devleti kurmayı planlıyor. Orta vadede İran'da da Kürt devleti kurmayı planlayan Amerika'nın uzun vade planı ise Türkiye'nin Güneydoğu bölgesinde Kürt devleti kurarak 4 parçayı birleştirmek.Suriye, Irak, İran ve Türkiye Kürt bölgeleri oluşturmak istiyor.

 Bu amaçla Amerika Birleşik Devletleri Türkiye'nin Rusya'dan S-400 almasını istemiyor. Türkiye'ye saldırma planı olduğu ileri sürülen Amerika, NATO sistemlerini bahane ederek Türkiye'yi savumasız bırakmaya çalışıyor. Oysa Türkiye'nin birçok yerli üretim silahı halihazırda NATO ile uyumlu değil. Ancak Amerika Birleşik Devletleri, İsrail eliyle yapacağı saldırılar karşısında Türkiye'nin savunmasız kalmasını istiyor. İsrail'den Türkiye'ye atılacak füzeleri NATO sistemleri eğer korumak isterse menzil Ankara'ya kadar yeteviliyor. Şanlıurfa'ya atılacak olası füzeler NATO sistemleri tarafından korunamayacağı bildiriliyor. Genelkurmay Eski İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, " Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemlerini mutlaka alması gerekiyor" diye konuştu. CNNTürk'te konuşan Pekin, "Türkiye savunmasız bırakılmak isteniyor. O zaman akıllara Amerika Türkiye'ye savaş açmak mı istiyor. savunmasız kalmasını mı istiyor? sorusu geliyor. Türkiye'nin mutlaka S-400'de ısrarcı olması gerekir" şeklinde konuştu.

Şanlıurfa'nın da olası füze saldırılarına karşı savunma pozisyonunda kalması için mutlaka Rusya'dan alınan S-400 hava savunma sistemlerinin faal olarak kullanılması gerektiği vurgulanıyor.

İBRAHİM UYĞUR-URFADABUGUN