GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-04-2021 19:43   Güncelleme : 04-04-2021 17:13

Şok! Urfa'da Nakşibendi Şeyhine Büyük Saygısızlık!

Şanlıurfa'da Nakşibendi tarikatına ve büyük din alimerine inanılmaz bir saygısızlık örneği yaşanıyor. İddiaya göre, büyük alimin türbesi gölgesinde fuhuş yapılıyor.

Şok! Urfa'da Nakşibendi Şeyhine Büyük Saygısızlık!

Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî, Kürt kökenli Nakşibendi Hâlidîlik yolunun öncüsü ünlü İslâm âlimi, mutasavvıf ve şair. Irak'ta Süleymaniye'ye sekiz kilometre uzaklıktaki Karadağ kasabasında doğdu. 1813-1823 yılları arasında Bağdat'ta yaşamış büyük bir sûfî olarak biliniyor.

Nakşibendi Şeyhi Mevlana Halid-i Bağdadi'nin küçük oğlu Mevlana Şehabettin Ahmet'in türbesi Şanlıurfa'da bulunuyor. Ulu Camii içerisinde tenha bölgede kalan türbe gölgesinde fuhuş yapıldığı iddia ediliyor. İddianın sahibi bölge esnaflarından Gaffar Kaymaz. Anlattıklarına göre, her gece madde bağımlıları mezarlıkta alem yapıyor, bazıları eroin esrar kullanıyor. Mezarlıkta fuhuş yapıldığını da iddia eden Gaffar Kaymaz, "  Bir gece yatsı namazı sonrası mezarlıktan ses geldiğini işittim. Önce kedi köpek sandım. Uzun sürünce Mevlana türbesi dibinde kadın erkek iki kişinin cinsel ilişki halinde olduğunı gördüm. İnsanlığımdan utandım. Böylesine bir alimin türbesi bu hale düşmemeliydi. " dedi.

Yetkililere seslenen Gaffar Kaymaz mezarlığa hakettiği değerin verilmesini istedi.

Camii cemaati ise madde bağımlıları nedeniyle namaz kılmaya dahi gelmekte tereddüt ettiklerini dile getirdi.