SAĞLIK
Giriş Tarihi : 05-04-2021 14:41   Güncelleme : 05-04-2021 14:41

Urfa Sağlık Müdürlüğü'nden İddialara Açıklama

Şanlıurfa Sağlık Müdürlüğü gündemde yer alan iddialarla ilgili basın açıklaması yayınladı.

Urfa Sağlık Müdürlüğü'nden İddialara Açıklama

Şanlıurfa kamuoyunda bir süredir aşı stoğu sorunu olduğu iddiası konuşuluyor. Bir diğer iddaya göre ise aşı için giden vatandaşlar sağlık kurumlarından geri çeviriliyor.

Sağlık İl Müdürlüğü iddilarla ilgili açıklama yayınladı. Açıkla şöyle;

"

Bazı yerel haber sitelerinde Şanlıurfa’da COVID-19 aşı sıkıntısı yaşandığına dair haberler yer almaktadır.

İlimizde COVID-19 aşılamasının başladığı ilk günden bu yana kadar 76.734 birinci doz,  49.320 ikinci doz olmak üzere toplam 126.054 doz aşı uygulanmıştır. Aşılama hizmeti ilimizde faaliyet gösteren tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında, bakanlığımızca belirlenen öncelikli grup sıralamasına göre randevu alan her vatandaşımıza yapılmaktadır.

Şanlıurfa’da öncelikli grupta yer alan vatandaşlarımızın aşılamasına devam edilmekte olup son 2 günde il genelinde 3.283 doz aşı uygulanmıştır. Bugün itibariyle Almanya’da yaşayan Türk Bilim adamlarının geliştirmiş olduğu MRNA bazlı aşı da ilimizde yapılmaya başlanmıştır. Bu yeni aşının bazı özellikleri dolayısıyla Bakanlığımızın yapmış olduğu düzenleme ile aynı güne randevu alınabilmekte ve belirli merkezlerde uygulanabilmektedir.

İlimizde aşı stoğunda hiçbir sıkıntı söz konusu olmayıp randevu alan hiçbir vatandaşımız bu süreçte geri çevrilmemekte ve aşılama hizmetimiz kesintisiz olarak devam etmektedir. COVID-19 aşı sırası gelen vatandaşlarımızın MHRS, e-nabız ya da ALO 182 üzerinden randevularını alıp toplumsal bir görev olan aşılarını yaptırmaya davet ediyoruz."