KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 11-04-2021 16:46   Güncelleme : 11-04-2021 17:02

Urfa'da Fransız Demek; Minareye Sıkılan Mermi Demek!

Fransızlar 101 yıl önce arkalarına bakmadan kaçıp gitseler de Urfa sokaklarında hala onların hain izleri katil zihniyetlerini yansıtıyor.

Urfa'da Fransız Demek; Minareye Sıkılan Mermi Demek!

Birinci Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle Anadolu bölgeleri gibi Urfa toprakları da önce İngiliz ardından Fransız çapulcularının istilasına uğradı. Fransızlar Urfalılara yaşam hakkı vermezken zulüm günden güne artmaya başladı. Urfalılar durumu kabullenmezken Fransızlara şehri terketmelerini istedi. Fransızlar teklifi başta ciddiye almadı. Ancak uzun süre Fransızları ablukaya alan Urfalılar yardım yollarını kesince Fransızlar kaçma yolları aramaya başladı. Ancak bu kaçış mertçe olmadı. Gaziantep yönüne doğru batıya çekilirken kent meydanındaki cami ve köşkleri mermi yağmuruna tuttu. Bugün o mermi izleri onca restorasyona karşı  halen ilk günkü canlılıklarını koruyor. Zalim fransızlar o sırada hınçlarını minarede ezan okuyan  müezzinlerden çıkarıyordu. Minareye çıkanın alnı mermilere hedef oluyordu.

Sarayönü caddesinde bulunan Karameydanı Camii minaresi de bunlardan sadece biri. Minaredeki mermi izleri Fransız zihniyetinin Şanlıurfalılar için düşündüklerini en iyi yansıtan mağdur eserler arasında. Kevgire dönen minare Fransız öfkesini en iyi anlatan görseller arasında yer alıyor.

İşte Şanlıurfalılar 101 yıl önce canları pahasına o çirkin zihniyeti def ederek onur ve haysiyetiyle Şanlı bir şehir oldu.

Şehit ve Gazilerimizin ruhları şad olsun!