EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-04-2021 11:34   Güncelleme : 14-04-2021 11:34

"Fakir Urfa Halkı" Halk Ekmek İstiyor

Şanlıurfalılar ekonomik sebeplerle fiyatı daha ucuz olan halk ekmek üretimi ve dağıtımı istiyor.

Şanlıurfa Türkiye'nin en dar gelirli ailelerinin yaşadığı kentlerden biri. Her evde ortalama 5 çocuk yaşıyor. Yapılan araştırmalar; Urfa'da ortalama bir evin günlük ekmek tüketiminin 15 adet olduğunu gösteriyor.

AYLIK EKMEK GİDERİ: 675 TL

Zengin için 22 lira önemsiz olsa da fakir için önemli bir meblağ. Aylık ekmek tüketimi 15x30=450 adet ediyor. Bu da bir buçuk lira ile çarpıldığında 675 liraya tekabül ediyor.

Şanlıurfa'da sigortasız ve güvencesiz çalışan çoğu işçi ayda evine en fazla 1500 lira götürebiliyor. Urfa'nın gerçekleri gözününe alındığında halk ekmek Şanlıurfa için kaçınılmaz olduğu ifade ediliyor.

"HALK EKMEK BÜFELERİ İSTİYORUZ"

Görüşlerini aldığımız Urfalılar, halk ekmeğin kendileri için önemli bir destek olacağını belirterek, "Şanlıurfa'da her mahalleye halk ekmek büfesi istiyoruz. Dileyen fırından alsın, dileyen kulübeden. Bu hizmetin bir an önce Şanlıurfa'ya kazandırılmasını istiyoruz. "Fakir Urfa Halkı" Halk Ekmek İstiyor" diye konuştu.

FIRINCILAR: "HALK EKMEK BİZİ ZORA SOKAR"

Fırın esnafı ise halk ekmeği istemiyor. Onlar da kendilerine göre haklı. Çünkü artan maliyetler esnafın da belini bükmüş durumda. İşçi, un, odun,doğalgaz, yakacak, SGK giderleri fırın esnafını kara kara düşündürüyor. "Halk ekmeğin piyasaya giriş yapması işleri daha da kötüye götürebilir" diyorlar.

DEVLET EKMEĞİN BİR KISMINI KARŞILASIN TALEBİ

Bazı vatandaşlar ise günlük ekmeğin belli adedinin devlet tarafından karşılanmasını istiyor. "Böylece hem esnaf hem de vatandaş kazanır" düşüncesi hakim.