KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 16-04-2021 17:52   Güncelleme : 16-04-2021 17:57

Urfa’da Sit Alanları Gecekondularla Talan Ediliyor

Şanlıurfa’nın  batı Akabe girişinde bulunan Erken Roma Dönemi’ne ait karakteristik kalıntıların yer aldığı tarihi sit alanı gecekondulaşma tehdidi altında. Tarihi kalıntıların üzerine beton yapılar bir bir dikiliveriyor.

Urfa’da Sit Alanları Gecekondularla Talan Ediliyor

URFA’NIN GİRİŞİ KAÇAK GECEKONDULARLA DOLUYOR

Eyyübiye İlçesi Evren Sanayi Sitesi civarında yer alan Akabe yokuşu tarihi alanları adeta talan ediliyor. Yapılan uydu gözlemlerine göre, bölgede hemen hemen her ay yeni gecekondular inşaediliyor. Bazı evlere ise eklentiler ilave ediliyor. Birçoğunun altında tarihi kalıntı ve mezar mağara bulunuyor. Kaçak evler Şanlıurfa’nın girişini de görsel açıdan bozuyor.

DEVLETTEN KİRALAYIP BİR GECEDE KAÇAK EV YAPIYORLAR

Bölge sakinlerinin iddialarına göre, gecekondu yapanlar önce araziyi devletten kiralıyor. Ardından gizlice yapılaşma işlemi başlatılıyor. Yapılaşma bazen farkedilmeyecek seviyede yavaş bazen de bir gecede bitiriliyor. Sabah uyananlar yeni bir gecekondu ile karşılaşıyor. Bağ evi diye kiralanan arsalar beton gecekondularla doluyor. Çoğu sit alanı tahrip ediliyor.

 

ŞİKAYETLER SONUÇ  VERMİYOR

İddiaya göre, civaar sakinleri talan edilen hazine arazilerini görünce vatandaşlık görevlerini yaparak bildirimde bulunuyor. Ekipler gelip uyarıda bulunuyor. Ev sahipleri evlerini kendilerinin yıkacağını söyleyerek izin istiyor. Ancak evler bir türlü yıkılmıyor. Yıllardır süreç bu şekilde kangrenleşiyor. Vatandaşlar, “Önlem alınmazsa ve buraya kepçe girmezse burada yeni bir gecekondu mahallesi oluşacak. Buraları parsel parsel edilip satılacak. Devletimizin bir an önce önlem almasını istiyoruz” diye konuştu.

 

ERKEN ROMA DÖNEMİNE AİT ALAN TALAN EDİLİYOR

Bölgede  yayılan gecekonduların sayısı hızla artıyor. Alanda I. Ve II. derece erken ve orta çağ Roma dönemine ait eserler bulunuyor. Oyuklar, sarnıçlar, curunlar, kabartma figürler ve çok sayıda mezar mağara talan ediliyor. Ayrıca bölgede defineciler de çok sayıda kaçak kazı yaptığı izlerden anşlaşılıyor.

GECEKONDULAR YIKILSIN, BÖLGE URFA TURİZMİNE KAZANDIRILSIN TALEBİ

Vatandaşlar bölgenin kaçak yapılaşmadan arındırılarak turizme kazandırılmasını istiyor.