SİYASET
Giriş Tarihi : 16-04-2021 21:46   Güncelleme : 17-04-2021 00:10

Urfalı Vekil, Urfa Çiftçisinin Sorununu TBMM'de Gündeme Getirdi

HDP Şanlıurfa milletvekili Ayşe Sürücü elektrik kesintisi nedeniyle sulama yapamayan çiftçinin sorununu meclise taşıdı.

Urfalı Vekil, Urfa Çiftçisinin Sorununu TBMM'de Gündeme Getirdi

HDP Şanlıurfa milletvekili Ayşe Sürücü elektrik kesintisi nedeniyle tarlalarını sulayamayan çiftçinin sorununu gündeme getirdi. TBMM'ye soru önergesi veren Vekil Sürücü sorunla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle şunları sordu:

 

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ tarafından Anayasanın 98inci İçtüzüğün 96ıncı ve 99uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 

  Ayşe SÜRÜCÜ

Şanlıurfa Milletvekili

 

Şanlıurfa/ Haliliye İlçesinde mecvut olan Cullap Sulama Birliğinin elektrik enerjisi DEDAŞ tarafından borç olduğu gerekçesi ile kapatılmıştır. Haliliye İlçesinde bulunan Cullap Sulama Birliği Göktepe , Küçük İstanbul, Derman, Osmanbey, Ekmekli, Cullap mahalleleri başta olmak üzere 30 mahalleye tarımsal üretim noktasında su hizmeti sağlamaktaydı.

Birliğin sulama sahası brüt olarak 73.000 dekar olup, net sulanan alanın ise 67.534 dekar olduğu kamuoyuna sunulan raporda yer almıştır.Borçları olan bazı çiftçilerden ötürü birliğe bağlı 500den fazla çiftçi şuan tarımsal faliyet yürütememektedir. Hem adı geçen sulama birliğinin hem de DEDAŞın bu noktada ciddi ihmali ve keyfi tutumu söz konusudur.

 

Bu Bağlamda; 

 

1-) Tarımsal faliyetin durmaması için ilk adım olarak DEDAŞ ile bir görüşme sağlamayı planlıyor musunuz ? 

2-) Sulama Birliğinin mevcut elektrik borcu için bir bütçe planlaması oluşturacak mısınız ? 

3-) Resmî Gazete kararlarıyla tarımsal faliyetlerin bir elektrik şirketinin insafına bırakıldığı fikri kamuoyunda oluşmuştur, bu konu hakkında kamuoyuna açıklamada bulunacak mısınız ?  

4-) Cullap Sulama birliği hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız ?"