EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-04-2021 17:56   Güncelleme : 17-04-2021 17:56

En Çok Kripto Para Alıp-Satan İl Şanlıurfa!

Araştırma sonuçlarına göre, Şanlıurfa en çok kripto para alışverişi yapılan iller arasında başı çekiyor.

En Çok Kripto Para Alıp-Satan İl Şanlıurfa!

KORONA ÇALIŞMA ŞEKLİMİZİ DEĞİŞTİRDİ

URFADABUGUN.COM: Dünya genelini etkisi altına alan Corona Virüs Diaseaster 2019 (Covid19) ticaret biçimlerini de değiştirdi. Para kazanma yöntemleri zordan kolaya doğru geçiş yaptı. Birçok iş sektörü evden çalışma, paketle sipariş, kendin al gibi yöntemlere başvurdu.

 

HER BÜTÇEYE HİTAP ETMESİ CAZİP KILIYOR

İnsanlar uzaktan çalışma ile aynı geliri yakalarken süre artışına maruz kaldı. Bu sırada hızla yayılan sanal para rüzgarı özellikle gençleri etkisi altına aldı. Sanal para alışverişinde alt ve üst limit olmaması piyasayı daha da cazip hale getirdi. Örneğin, 10 liraya da 100 bin liraya da kripto para satı almak mümkün. Hal böyle olunca, öğrenciden esnafa, memurdan işadamına kadar herkes gücü ölçüsünde sanal para pazarına girdi. 2008 yılında Bitcoin ile kurulan pazar 13 yıldır böyle artış görmedi. Piyasa hacmi geçen yıl 500 milyon lira iken 2021 yılında hızlı yükselişle 2 Trilyon dolara ulaştı.

TÜRKİYE 4. SIRADA

Artan piyasa miktarından Şanlıurfa da nasibini aldı. Ulusal ve uluslararası sanal para piyasalarının yaptıklarI araştırmaya göre Çin ve Amerika Birleşik Devletleri ile Hindistan en büyük kripto para pazarları haline gelmiş durumda. Türkiye ise 4'üncü sırada yer alıyor.

ŞANLIURFA 1. SIRADA

Türkiye'de dikkat çekici şekilde Şanlıurfa birinci sırada yer alıyor. Şanlurfa'daki genç nüfus oranının yüksek olması temel etmen olarak düşünülüyor. İşsizlik ve hobi olara sanal para alıp satanlar da kullanıcı sayısını arttırıyor. Şanlıurfa'yı İstanbul ve İzmir takip ediyor. Başkent Ankara ise 4. sırada bulunuyor.

YASAL DÜZENLEME

Öte yandan, Resmi gazetede yayınlanan yeni düzenlemeyle sanal paralar günlük hayatta alışveriş yapılırken kullanılamayacak, ödeme sistemi olarak gerçekleştirilmeyecek.

 

(Not: Yatırım tavsiyesi değildir)

 

İBRAHİM UYGUR- ÖZEL HABER