SİYASET
Giriş Tarihi : 20-04-2021 16:49   Güncelleme : 20-04-2021 16:49

Urfa'daki İntiharlar Meclis Gündeminde

Şanlıurfa'da yaşanan seri intiharlar TBMM gündemine taşınıyor.

Urfa'daki İntiharlar Meclis Gündeminde

HDP Şanlıurfa millevekili Nusrettin Maçin Şanlıurfa ‘da 2020-2021 Yılları Arası Kaç Kişi İntihar Ettiğini meclise yanıtlanması talebiyle sordu. Önerge şöyle;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın, İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından Anayasanın 98 ve İç Tüzüğün 96. ve 99. Maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Nusrettin Maçin Şanlıurfa Milletvekili

 

Şanlıurfa’da bir hafta içinde 9 yurttaşımız intihar ederek yaşamlarına son vermişlerdir. Pandemi sürecinde özellikle yoksullaştırılan   yurttaşlarımızın geçimin zorlaşması, işsizlik, güvencesizlik ve geleceksizliğin artması nedeniyle intihar vakalarında ciddi artışlar olmaktadır. Artan intihar vakalarının patolojik nedenlerinin yanında daha çok sosyolojik ve politik bir olgu olduğu bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur. Şanlıurfa halkı ekonomik nedenlerle çaresizliğe mahkûm edilmiş ve tek başına bırakılarak intihara sürüklenmiştir.

 

Covid-19 salgının Türkiye’de başladığı Mart 2019 ‘dan artan derin ekonomik kriz nedeniyle binlerce işyeri kapanmış ve milyonlarca insan işsiz kalmıştır. Giderek yoksullaşan yurttaşlarımız bu yükün altında ezilmekte ve son çare olarak intihar etmektedir.

 

Yoksulluğun, işsizliğin ve ekonomik sorunların intihar olaylarını artırdığı belirtmektedir. Şanlıurfa’da yaşanan intihar olaylarının önüne geçebilmek için acilen gerekli adımlar atılmalıdır.

 

Bu bağlamda;

 

1-Şanlıurfa ‘da 2020-2021 yılları arası kaç kişi intihar etmiştir?

 

2- Şanlıurfa da intihar edenlerin yaş, cinsiyet ve hangi meslek gruplarında olduğuna dair çalışmanız var mı?

 

3-İntiharların yüzde kaçı yoksulluk ve geçim zorluğundan kaynaklıdır?

 

4-Şanlıurfa halkının gündelik yaşam destekleyici ve kuvvetlendirici çalışmalarınız var mıdır? Var ise hangi aşamadadır?