ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 24-04-2021 13:52   Güncelleme : 24-04-2021 14:03

Suriyeli Çiftçilerin Hazır Gübreli Urfa Suyu Uyanıklığı

Suriyeli çiftçiler Urfa'dan taşkın kanallarıyla gelen hazır gübreli suyu kullanarak gübre maliyetinden kurtulduklarını söylüyor.

Suriyeli Çiftçilerin Hazır Gübreli Urfa Suyu Uyanıklığı

Şanlıurfalı çiftçiler vahşi sulama ile tarlalarını suluyor. Akşam tarlaya bırakılan sulama hortumları sabah saatlerinde kapatılıyor. Binlerce metreküp killi, kireçli, humuslu, faydalı toprak sular ile beraber akıp Suriye'ye gidiyor. Urfalı çiftçi toprağa serptiği gübreyi de sular ile beraber tahliye kanallarına göndermiş oluyor. Türkiye'den gelen çamurlu suyun kıymetini bilen Suriyeli çiftçiler ise durumu değerlendiriyor. Kanallara pancar motoru atan Suriyeli çiftçiler tarlalarını bu çamurlu su ile suluyor.

Yıllardır bu şekilde sulama yaptığını belirten Ebu Ahmed el Hasan, "100 dönümlük tarla babamdan kaldı. Yaklaşık 15 yıldır çiftçilik yapıyorum. Asla gübre kullanmadım. Türkiye'den gelen bu çamurlu ve gübreli hazır suyu kullanıyorum. Türkiye'de gübreli tarlalar ne kadar verim alıyorsa ben de aynısını alıyorum. Bu şekilde gübreye para vermeden tarlamı suluyorum. " dedi.

Suriyeli çiftçinin uyanıklığı dikkat çekerken her yıl Türkiye'den milyonlarca metreküp faydalı Toprak sular ile beraber akarak Basra körfezi'ne dökülüyor.