ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 06-05-2021 13:17   Güncelleme : 06-05-2021 13:44

Urfa’da Denetimsiz Kalan Sebze Meyve Fiyatları Cep Yakıyor

Türkiye genelinde sebze meyve fiyatlarında yaşanan artış Şanlıurfa’da da tezgahlara yansıdı. Denetim olmaması nedeniyle satıcılar fırsattan istifade ederek istedikleri fiyattan satış yaparak vatandaşı soymaya devam ediyor.

Urfa’da Denetimsiz Kalan Sebze Meyve Fiyatları Cep Yakıyor

 

HEM ESNAF HEM VATANDAŞ MAĞDUR


URFADABUGUN.COM-Kentte kış mevsimi boyunca yükselen sebze meyve fiyatları yükselişini tam kapanma döneminde de sürdürüyor. Aşırı yüksek fiyatlar hem esnafı hem de vatandaşları mağdur ediyor.


VATANDAŞ MARKET MANAVLARINA MAHKUM OLDU
Şanlıurfa’da şehir hali ve semt pazarlarında sebze ve meyve fiyatları cep yakıyor.
17 günlük tam kapanma nedeniyle vatandaşlar sebze meyve alacak yer arıyor. Semt pazarlarının Cumartesi günü açılmasını bekleyen vatandaşlar, market ile manav tezgahlarına mahkum oldu. Denetim yeterli olmayınca onlar da istediği fiyattan satış yapıyor.

AYNI MALI GEÇEN YIL 80 BU YIL 300 LİRAYA ALIYORUZ
İki haftayı aşkın süre boyunca sokağa çıkamayacak olan Şanlıurfalılar, sebze meyve halinin açık olduğu saatlerde gelerek sebze ve meyve ihtiyaçlarını gidermeye çalıştı.  Vatandaşlar özellikle meyve fiyatlarının çok yüksek olduğundan yakınırken, geçen sene 80 liraya doldurdukları pazar çantalarını bu sene 300 liraya doldurduklarını söylediler. Fiyatların yüksek olduğundan dolayı alım gücünün düştüğünü belirten esnaf da aracı komisyoncuların fiyatları yükselttiğini iddia etti.

“UCUZLUK İÇİN BİR PROJE ÜRETİLMELİ”
Meyve fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu ifade eden vatandaşlardan Ali Kılıç, “Market, manav ve hal pazarında fiyatlar çok yüksek. Meyve fiyatları almış başını gidiyor. Geçen sene 80 liraya dolan pazar çantamız bu sene 300 liraya doluyor. Maydanozun bağı 2 lira olmuş. Marketlerde 8 liradan aşağı bir şey yok. 1 kilo alacağımız meyveden yarım kilo alıyoruz. Fiyatlar acilen denetlenmeli.Batı illerindeki ürün bolluğu Urfa’ya da yansıtılmalı. Fahiş fiyatalara biri dur desin. Fakir sebze-meyve alamıyor” dedi.

"ARACILAR NE DİYORSA O OLUYOR"

Fiyatların yüksek olduğunu kabul eden hal pazarı esnafı da, “Fiyatlar yüksek olduğu için müşterilerin alım gücü olmuyor. O yüzden vatandaşlar genelde yarım kilo ya da 1 kilo almak istiyor. Ancak satışımız toptan. Fiyatların yüksek olmasıyla bizim bir alakamız yok. Mal tarlada ucuz ama nakliye fiyatları çok yüksek. Fiyatlara nakliye yansıyor” diye konuştular.

SEBZE MEYVE FİYATLARI CEP YAKIYOR

Şanlıurfa Sebze Meyve Hali’nde TOPTAN sebze meyve fiyatları şöyle:
Yeşil acı biber: 10 TL
Domates: 4 TL
Salatalık: 1.5 TL
Patlıcan: 3 TL
Soğan: 1.5 TL
Patates: 1,5 TL
Şanlıurfa Sebze ve Meyve Halinden bu fiyatlarla yola çıkan ürünler vatandaşa 2-3 katı fiyata ulaşıyor.

ÇİFTÇİ ÇÖPE ATIYOR, URFALI BULAMIYOR
Çiftçi tarlada ürününü satamayıp çöpe dökerken Şanlıurfalılılar pahalılıktan gramla sebze meyve almaya devam ediyor.


İBRAHİM UYĞUR VE NABİ MORÇİÇEK HABERİ